Słomki papierowe – dlaczego warto zacząć ich używać?

Słomki papierowe – dlaczego warto zacząć ich używać?

Jak dobrze wszystkim wiadomo, plastik, a w tym rurki plastikowe, bardzo wolno się rozkłada, to powoduje ogromną szkodę dla naszego środowiska. Od pewnego czasu bardzo popularne i korzystne dla naszej planety, jak i przyszłości jest ograniczenie używania i produkowania plastiku. Świetnym zamiennikiem okazał się być papier, ale dlaczego, oprócz oczywistych względów pro środowiskowych, warto używać słomek papierowych?

Kilka powodów, dla których warto używać słomek papierowych

1. Niska cena

Słomki papierowe są stosunkowo tanie, a odkąd powstało zapotrzebowanie na ekologiczną alternatywę dla plastikowych słomek wiele firm zajęło się produkcją tych lepszych dla środowiska odpowiedników plastiku i w tym momencie mamy szeroki wybór przedsiębiorstw specjalizujących się w tym fachu. Dzięki tak dużej konkurencji można dostać papierowe rurki już w cenie 10 groszy za sztukę.

2. Wdzięczność klientów

Jeżeli prowadzisz własną knajpę, to warto zmienić swoich stałych dostawców wszelkiego plastiku na tych od bardziej ekologicznych rozwiązań. Dlaczego? Aby zyskać aprobatę społeczną, ponieważ część społeczeństwa jest już całkiem świadoma konsekwencji jakie niesie używanie plastiku, dlatego wszelkie działania skierowane ku środowisku są bardzo entuzjastycznie odbierane. Wprowadzając słomki papierowe do swojego lokalu pokazujesz swoją postawę, że przyszłość naszej planety nie jest ci obojętna – klienci to lubią.

3. Walory estetyczne

Słomki papierowe są po prostu ładne, a kto nie lubi ładnych rzeczy? Nadruki w postaci wzorów, pasków, czy innych motywów zachęcają do kupna. Badania psychologiczne udowodniły, że większą sympatię budzą u nas ludzie ładni, tak samo obcowanie z pięknem jest dla nas po prostu przyjemne. Wykazano, że nasz mózg reaguje inaczej w przypadku, gdy uzna dany przedmiot (lub postać)  za brzydki, a inaczej jeśli uzna go za piękny – wtedy uruchamiane są ośrodki przyjemności.

4. Pomoc zwierzętom

Oprócz tego, że plastik prowadzi do zniszczenia naszej planety, to nie sposób nie wspomnieć jaki ma wpływ na życie zwierząt, szczególnie tych morskich. Jeśli plastikowa rurka trafi do morza, czy oceanu, to będzie się rozkładać na mniejsze części przez ponad 200 lat. Morskie stworzenia często mylą takie cząstki z żywnością i tym sposobem plastik przedostaje się do łańcucha pokarmowego. Często prowadzi to do uszkodzeń ciała zwierzęcia, lub jego śmierci. Jeśli nie robi to na Tobie wrażenia i podchodzisz do świata bardziej egoistycznie, a jednocześnie jesteś fanem ryb i owoców morza, to musisz brać pod uwagę fakt, że te stworzenia, tak samo jak inne, pływają w tej samej zanieczyszczonej wodzie. Z badań wynika, że osoby regularnie spożywające ryby i owoce morza dostarczają do swoich organizmów około 11 tys. mikrocząsteczek plastiku rocznie, co nie pozostaje bez wpływu na ich stan zdrowia.

Więc jeśli nie dla zwierząt, jeśli nie dla aprobaty społecznej, jeśli nie dla estetycznych walorów, to dla własnego zdrowia, ogranicz spożywanie plastikowych rurek i zamień je na słomki papierowe.

Dodaj komentarz