Szkolenia i kursy a praca na wysokości

Szkolenia i kursy a praca na wysokości

Kursy i szkolenia dla pracowników na pewno pomagają im w zdobyciu nowej wiedzy i tym samym znacznie lepszego wykonywania swoich obowiązków. w niektórych sytuacjach zdarza się, iż ta wiedza przekłada się nie tylko na wydajność konkretnego pracownika, ale również na bezpieczeństwo całego zespołu. Przykładem takiego właśnie szkolenia może być kurs montażysty rusztowań.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Szkolenia z zakresu odpowiedniego montażu rusztowań mają ogromne znaczenie wszędzie tam, gdzie są one wykorzystywane podczas pracy. Aby pracujące na nich osoby były bezpieczne, rusztowanie musi być przede wszystkim stabilne. Właściwe ich montowanie to nie tylko wiedza jak połączyć ze sobą poszczególne ich elementy, ale również na jakie wysokości maksymalnie czy na jaką szerokość można montować poszczególne rodzaje rusztowań, aby były stabilne i bezpieczne. Praca na rusztowaniach traktowana jest jako praca na wysokości, dlatego odpowiednie bezpieczeństwo ma tak duże znaczenie. W przypadku rusztowań poza jego odpowiednim montażem w celu zabezpieczenia pracowników często bardzo istotne jest także zabezpieczenie osób które mogą znajdować się w jego pobliżu. Uczestnicy takich szkoleń zapoznają się również z przepisami, przede wszystkim tymi z zakresu BHP, które nakazują określone postępowanie w konkretnych sytuacjach i są związane z wykonywanymi przez nich obowiązkami.

Prace wysokościowe – kiedy o nich mowa?

Prace na wysokości to zajęcia, które wykonuje się na wysokości przynajmniej jednego metra nad podłożem, przy czym pracownik musi tam spędzać większość dnia pracy. Jeśli w czasie pracy wchodzi na chwile na przykład na drabinę, jednak są to chwilowe czynności, nie jest to w taki sposób traktowane. Określenie tego jest bardzo ważne bowiem do pracy w takich warunkach niezbędne jest odpowiednie orzeczenie lekarskie od lekarza medycyny pracy. Bez niego żaden pracownik nie powinien być dopuszczony do wykonywania obowiązków. ponadto konieczne jest stosowanie właściwych zabezpieczeń pracowników, przede wszystkim przed upadkiem. To, jakie ich rodzaje zostaną zastosowane uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju i charakteru wykonywanych obowiązków jak również od wysokości, na jakiej dana osoba pracuje. Szczególnie właśnie kwestie bezpieczeństwa przed upadkiem odgrywają istotne znaczenie w przypadku pracowników pracujących na wysokościach. Tak samo ważne jednak jest zabezpieczenie narzędzi czy innych przedmiotów przed upadkiem, mogłyby bowiem wyrządzić spore krzywdy przechodniom.

 

Dodaj komentarz