Adblue – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Adblue – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Wiele nowych samochodów z silnikiem Diesla używa płynu o nazwie AdBlue. Jeśli Twój samochód używa AdBlue, prawdopodobnie będziesz musiał uzupełnić go przynajmniej raz pomiędzy serwisami. Dowiedz się, co robi, jak działają pompy do Adblue i dlaczego ważne jest, aby zwracać uwagę na ostrzeżenia na desce rozdzielczej — szczególnie jeśli jesteś kierowcą z dużymi przebiegami.

Co to jest AdBlue?

AdBlue to płyn wydechowy, a nie dodatek do paliwa. Jest przechowywany w osobnym zbiorniku i uzupełniany przez (zwykle) niebieski korek wlewu umieszczony obok wlewu paliwa, w bagażniku lub pod maską. Jest to nazwa handlowa zarejestrowana przez niemieckie stowarzyszenie producentów samochodów, ale jest to najbardziej rozpoznawalna forma płynu DEF (Diesel Exhaust Fluid). AdBlue to bezbarwna, nietoksyczna mieszanina mocznika i wody dejonizowanej. W rzeczywistości wcale nie jest niebieski. Wiele osób uważa, że AdBlue składa się z moczu świni – to nieprawda. Mocznik stosowany w AdBlue jest roztworem o wysokiej czystości stworzonym przez człowieka – mocz świń nie byłby wystarczająco czysty ani sterylny dla produktu komercyjnego.

Jak działa AdBlue?

Do strumienia spalin wtryskiwane są niewielkie ilości AdBlue. W wysokich temperaturach AdBlue zamienia się w amoniak i dwutlenek węgla. Wewnątrz katalizatora SCR (selektywna redukcja katalityczna) szkodliwy tlenek azotu w spalinach reaguje z amoniakiem i przekształca się w nieszkodliwy azot i wodę. Podobna technologia jest od lat skutecznie stosowana w autobusach i ciężkich samochodach ciężarowych.

Jeśli zabraknie Ci AdBlue podczas jazdy, moc i osiągi silnika zostaną zmniejszone, aby ograniczyć jego emisję. Po zatrzymaniu nie będziesz mógł ponownie uruchomić silnika, jeśli zbiornik AdBlue jest pusty. Samochód będzie ostrzegał Cię, że zbiornik AdBlue się wyczerpuje. Zazwyczaj na desce rozdzielczej pojawia się ostrzeżenie tekstowe – a następnie bursztynowa lampka ostrzegawcza. Będzie to znak, że wkrótce będziesz musiał użyć pompy do Adblue i uzupełnić poziom płynu w samochodzie.

Zastosowanie pompy do Adblue – gdzie znaleźć zbiornik?

Zbiornik AdBlue zwykle znajduje się pod podłogą bagażnika, gdzie w przeszłości mogło znajdować się koło zapasowe. Ale ważniejsze jest, aby wiedzieć, gdzie znajduje się wypełniacz. Zwykle obok głównego wlewu oleju napędowego znajduje się mały niebieski korek wlewu. Jeśli go tam nie ma, sprawdź w bagażniku lub pod maską – by wiedzieć, gdzie użyć pompe do Adblue, gdy zajdzie taka potrzeba. Lepiej to wszystko wiedzieć wcześniej, aniżeli za późno.

Dodaj komentarz