Wybieramy telefon – na co zwrócić uwagę?

Wybieramy telefon – na co zwrócić uwagę?

Wybór idealnego telefonu nie jest prostym zadaniem – nowoczesne flagowce kuszą możliwościami, ale sztuką jest dopasowanie urządzenia dokładnie do swoich potrzeb. Warto wiedzieć, czym kierować się podczas wyboru smartfona – poniżej zamieszczamy kilka wskazówek.

Smartfon dopasowany do potrzeb

Smartfony to niezwykle popularne urządzenia i trudno znaleźć osobę, która by z nich nie korzystała. Ważne jednak, aby znaleźć taki model, który będzie spełniał nasze wymagania i odpowiadał na nasze potrzeby. Poza tym na rynku wciąż pojawiają się nowe modele – jak telefony komórkowe Samsung, Xiaomi, Huawei czy Apple. Nie wiesz, na jakie parametry zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego modelu? Mamy kilka porad, dzięki którym znajdziesz smartfon najbliższy Twoim potrzebom.

Wielkość i rozdzielczość ekranu

Według aktualnych trendów popularne są telefony z dużym ekranem, gdyż coraz częściej oglądamy na nich nie tylko zdjęcia, ale także seriale czy filmy. Większość smartfonów – jak telefony Xiaomi, Oppo czy Huawei – posiada wyświetlacze o przekątnej około 6 cali. Można śmiało powiedzieć, że jest to obecnie standard. Podobnie jak cienkie ramki wokół wyświetlaczy, dodające urządzeniom stylu. Jeśli zaś chodzi o rozdzielczość, mamy HD+, Full HD+ oraz QHD+. A jaki rodzaj ekranu wybrać? AMOLED gwarantują najlepsze, nasycone kolory.

Procesor w smartfonie

Nowe telefony – Samsung, Xiaomi czy Sony – zwykle są wyposażone w coraz mocniejsze procesory. To serce urządzenia, dlatego warto zwrócić uwagę na ten element. Najpopularniejsze są m.in. układy Qualcomm Snapdragon i MediaTek. Wybrani producenci stawiają jednak na autorskie procesory – jak Samusng i jego Exynos czy Huawei i procesory Kirin. Aktualnie osiem rdzeni to standard, ale kluczowy jest rodzaj procesora i częstotliwość taktowania, nie zaś sama liczba rdzeni.

Pamięć RAM

Pamięć RAM to jeden z najważniejszych elementów specyfikacji każdego smartfona. To od niej w dużym stopniu zależy szybkość i płynne działanie telefonu. Im więcej pamięci operacyjnej, tym lepiej pracuje system i zapewnia wyższy komfort. Dobrej jakości telefony komórkowe Samsung, Sony czy Apple zwykle muszą być wielozadaniowe, dlatego pamięć RAM ma duże znaczenie. Flagowce zapewniają zwykle około 6-8 GB pamięci RAM.

Inne parametry specyfikacji

Znaczenie mają też inne parametry, ale w dużym stopniu zależą one od naszych oczekiwań – możliwości fotograficzne i wideo, systemy zabezpieczeń, nowoczesne technologie (NFC, Bluetooth, 5G), Dual SIM, pamięć na dane, pojemność i rodzaj baterii, wodoszczelność czy możliwości audio.

Dodaj komentarz