Na czym polega zdrowe odżywianie?

Na czym polega zdrowe odżywianie?

Zdrowe odżywianie to fraza, którą można spotkać bardzo często. Ciągle słyszymy, że powinniśmy się zdrowo odżywiać, aby lepiej się czuć, mieć więcej energii i żyć dłużej. Większość osób ma jednak jedynie dość mgliste pojęcie o tym, co faktycznie się na to zdrowe odżywianie składa. Jakie jedzenie jest zdrowe, a jakie nie? Jakich zasad należy się trzymać, aby zdrowo się odżywiać? Na te i inne pytania odpowiedzi znaleźć można poniżej.

Nic nie jest zdrowe w nadmiarze

Zdrowa żywność to przede wszystkim żywność mało przetworzona, posiadająca dużo witamin i innych zdrowych składników. Zdrowe są między innymi warzywa i owoce, ale też orzechy czy chude mięso. Jednak trzeba wskazać, że nic nie jest zdrowe w nadmiarze, a z czego dieta by się nie składała, jeśli nie będzie urozmaicona, to na dłuższą metę zaszkodzi naszemu zdrowiu.

Przykładowo, moglibyśmy jeść na każdy posiłek tylko i wyłącznie owoce i warzywa. Nie oznacza to jednak, że będziemy odżywiać się zdrowo, ponieważ w ten sposób nie dostarczymy swojemu organizmowi ważnych składników zawartych na przykład w mięsie lub jego wegetariańskich i wegańskich odpowiednikach.

Dlatego też zdrowa dieta powinna być przede wszystkim zbilansowana i odpowiednio ułożona. Najlepiej spożywać codziennie taką samą ilość posiłków, o zbliżonych godzinach i o podobnej kaloryczności. Musimy przy tym pamiętać, że pierwsze efekty lepszej diety poczujemy zapewne nie po kilku dniach, a po dłuższym czasie. Kluczowe jest, aby nie przerywać diety i faktycznie ściśle za nią podążać.

Jeśli nie wiemy, jak się zabrać za ułożenie diety, warto poszukać gotowych zestawów diet lub udać się do dietetyka. Wartościowym źródłem informacji będzie także blog o zdrowym odżywianiu prowadzony przez ekspertów. Na tego typu blogach znajdziemy szereg rzetelnych informacji na temat różnych diet, nawyków żywieniowych i nie tylko.

Samo zdrowe odżywianie to tylko początek

Zdrowe odżywianie jest oczywiście kluczowe, ale jeśli chcemy faktycznie całościowo zadbać o swój organizm i swoją żywotność, a także dobre samopoczucie, jest kilka innych aspektów, o których musimy pamiętać. Chodzi tutaj oczywiście o dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości snu, najlepiej zawsze w mniej więcej tych samych godzinach, a także regularny wysiłek fizyczny.

Nie musimy chodzić na siłownię i wyciskać ciężary, ale warto wypracować w sobie nawyk biegania kilka razy w tygodniu, wykonywania prostych ćwiczeń czy przynajmniej chodzenia na kilkudziesięciominutowe spacery. Niewątpliwie wyjdzie nam to na zdrowie.

Dodaj komentarz