Rehabilitacja kręgosłupa – zalecenia

Rehabilitacja kręgosłupa – zalecenia

Rehabilitacja to najmniej inwazyjny, można śmiało powiedzieć, że w pełni bezpieczny sposób na niwelowanie schorzeń kręgosłupa czy innych stawów. Każda metoda rehabilitacji dobierana jest jednak zawsze indywidualnie, uwzględnia się nie tylko rodzaj występującej choroby, ale też ogólny stan zdrowia pacjenta czy jego predyspozycje w zakresie rehabilitacyjnych metod leczniczych. Rehabilitacja nierzadko prowadzona jest również po to, by zahamować rozwój schorzenia albo po leczeniu chirurgicznym, by usprawnić normalne funkcjonowanie pacjenta w jak najkrótszym czasie. 

Jaka rehabilitacja przynosi najlepsze efekty?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że nie istnieją ogólne formy rehabilitacji, zaś wszelkie zabiegi są dopasowywane do chorego, także w ramach częstotliwości i intensywności ich wykonywania. Nie ma jednak wątpliwości, że dobra rehabilitacja poprawia stan zdrowia, niweluje schorzenia, ma działanie profilaktyczne. Nierzadko zwalcza przecież uciążliwy ból czy każdy inny dyskomfort. Pamiętajmy, że skuteczna rehabilitacja to ta, która dobrana jest w sposób indywidualny, musi być także prowadzona regularnie i systematycznie. 

Jaki rodzaj rehabilitacji zalecany jest najczęściej?

Okazuje się, że z reguły pacjent kierowany jest na terapię połączoną. Oznacza to, że w jej przebiegu realizowane są w tym samym czasie różne zabiegi lecznicze, które dobiera ortopeda. Mokotów czy każda inna dzielnica stolicy posiada na szczęście profesjonalne ośrodki rehabilitacyjne, w których może być przeprowadzana skuteczna rehabilitacja. Warszawa wiedzie pod tym względem prym, co nie oznacza rzecz jasna, że w innych miastach pacjenci nie mogą liczyć na profesjonalną pomoc. 

W ramach rehabilitacji stosowane są różnego rodzaju ćwiczenia i zabiegi, najczęściej jest to gimnastyka, masaże, krioterapia, leczenie ultradźwiękami, leczenie laserem, kinezyterapia. Co istotne, rodzaj i natężenie są dobierane ze względu na chorobę. 

Pamiętajmy, że podstawą do rehabilitacji jest już sam ból kręgosłupa, który pojawia się cyklicznie. Ubezpieczony Polak ma prawo ubiegać się o takie zabiegi w ramach NFZ, natomiast większość wybiera prywatne placówki. To one oferują opiekę szybko, bez oczekiwania w długich kolejkach i przy zastosowaniu innowacyjnych, bezpiecznych metod. Ewentualne schorzenia warto zawsze skonsultować u kilku lekarzy, by wybrać optymalną metodę ich niwelowania.

Dodaj komentarz