Problemy w jamie ustnej u osób starszych

Problemy w jamie ustnej u osób starszych

Nowe potrzeby

Z wiekiem w naszym ciele zachodzi wiele niekorzystnych zmian, jama ustna nie jest wyjątkiem. Wiele osób w wieku starszym skarży się na problemy w jamie ustnej. Mogą one być wywołane przez choroby przewlekłe lub zażywane leki oraz noszenie protezy. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Oto kilka przypadłości i sposobów, które powinny pomóc w ich zwalczeniu.

Problemy w jamie ustnej u osób starszych

Osobom starszym często towarzyszy uczucie suchości w jamie ustnej. Jest to związane ze zmniejszoną produkcją śliny w danym wieku, zażywanymi lekami czy chorobami, takimi jak: cukrzyca czy anemia. Aby zmniejszyć suchość w ustach można jeść kwaśne potrawy albo ssać cukierki. Pomocne są też substytuty śliny, np. spray Xerostom.

Osoby starsze często mają obniżoną odporność, a to może doprowadzić do powstawania bolesnych nadżerek/aft w błonie śluzowej jamy ustnej. Źle dopasowana proteza i leki stosowane, np. w chorobach infekcyjnych i reumatycznych również mogą sprzyjać podrażnieniom. Warto wtedy płukać usta naparem z szałwii lub rumianku. Można również kupić przeznaczone do łagodzenia tego typu zmian preparaty (żele lub płyny). Często zawierają one wyciągi z ziół.

Jeżeli jedzenie gorących, zimnych czy kwaśnych potraw powoduje ból, to znak, że mamy do czynienia z nadwrażliwością. Jest ona spowodowana odsłonięciem szyjek zębowych i zakończeń nerwowych. Na co dzień należy używać miękkich lub średnio twardych szczoteczek i nie dociskać ich do powierzchni zęba. W przypadku past, najlepsze będą te przeznaczone dla zębów nadwrażliwych, czyli o wskaźniku ścieralności (RDA) od 30 do 70 oraz z dużą zawartością fluoru (5000 ppm). Jeżeli problem jest wyjątkowo dokuczliwy można udać się to stomatologa, który pokryje zęby specjalnym lakierem z fluorem.

Czasami w skutek stanu zapalnego lub niewłaściwego szczotkowania zębów dochodzi do krwawienia dziąseł. Należy wtedy stosować specjalistyczne pasty z wyciągami z ziół (rumiankiem, szałwią czy korą dębu). Można też płukać jamę ustną roztworem 3-procentowej wody utlenionej i ½ szklanki wody. Można to robić nawet kilka razy dziennie.

Ze względu na fakt, że osoby starsze zazwyczaj używają protez ważne jest, aby zaopatrzyły się w klej oraz tabletki do jej czyszczenia. Klej zapobiegnie dostawaniu się resztek jedzenia pod protezę w przypadku, kiedy nie jest ona dobrze dopasowana. Ponadto na protezie, tak samo jak na naturalnych zębach może dojść do tworzenia płytki, dlatego też należy używać specjalne tabletki do czyszczenia protezy które nie tylko zachowają ja w czystości, ale zapobiegną rozwojowi bakterii.

Dodaj komentarz