Co trzeba wiedzieć o C++?

Co trzeba wiedzieć o C++?

C++ z roku na rok wykorzystywane jest coraz mniej powszechnie (chociaż jest szansa, że wkrótce się to zmieni), ale nie oznacza to od razu, że tego języka nie warto się uczyć czy nie warto go znać. Wciąż wiele osób decyduje się na rozpoczęcie kursów C++, a specjaliści od tego języka programowania nie narzekają na brak zatrudnienia. Wobec tego jeśli zainteresowało nas C++, co powinniśmy o tym języku wiedzieć?

C++ może niedługo zyskać drugie życie

C++ wyszło w ostatnich latach z użytku głównie z tego względu, że to, co można było wcześniej wykonać tylko za jego pomocą, teraz robi się szybciej i wygodniej przy użyciu innych języków programowania.

Jest jednak pewna dziedzina, gdzie C++ wciąż jest niezwykle istotne i nie zapowiada się, aby miało ono być czymkolwiek w najbliższej przyszłości zastąpione. Chodzi tutaj oczywiście o VR, czyli wirtualną rzeczywistość.

Sceptycy mogą oczywiście wskazywać, że VR póki co nie odniosło dużego sukcesu i w związku z tym dużo to programistom C++ nie pomoże. Dużo jednak wskazuje, że już stosunkowo niedługo przemysł VR może na nowo nabrać wiatru w żagle, a wtedy eksperci od C++ będą bardzo chętnie rozchwytywani.

C++ to nie język dla początkujących

C++ nie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli jesteśmy na samym początku swojej przygody z programowaniem i mamy na jego temat jeszcze stosunkowo niewielką wiedzę. Jest to język trudniejszy i bardziej skomplikowany niż wiele innych alternatyw. Trudności mogą przysporzyć nowicjuszowi nawet podstawowe zmienne, które znaleźć można na przykład tutaj http://techpolska.pl/cpp-typy-zmiennych/.

Oczywiście, dzięki naturalnemu talentowi i odpowiednim kursom wszystko jest możliwe, ale mimo wszystko rekomenduje się, aby zaczynać od prostszych języków, takich jak Python czy Javascript. Dopiero potem warto przejść na C++, jeśli to właśnie ten język najbardziej nas interesuje.

Nauka jest czasochłonna i nigdy się nie kończy

Wspomniane wcześniej typy zmiennych C++ http://techpolska.pl/cpp-typy-zmiennych/ to absolutna podstawa, a stamtąd jeszcze bardzo długa droga do jakiejkolwiek kompetencji w tym języku. Nawet jeśli będzie nam się wydawać, że już wiemy wszystko, co jest potrzebne, to szybko okaże się, że czegoś jeszcze brakuje.

Nie możemy po jakimś czasie osiąść na laurach i nie dokształcać się dalej, ponieważ utkniemy już na zawsze na tym samym poziomie (a w pewnym momencie zaczniemy być nawet do tyłu względem innych, ponieważ nasza wiedza zacznie się dezaktualizować). Ponadto warto wspomnieć, że na C++ nie wystarczy przez miesiąc poświęcić godziny tygodniowo i sądzić, że przy takiej ilości włożonej pracy rzeczywiście czegokolwiek się nauczy.

Dodaj komentarz