Czy konsolidacja zadłużeń się opłaca?

Czy konsolidacja zadłużeń się opłaca?

Wiele różnych kredytów, pożyczek czy chwilówek spłacanych jednocześnie to spory problem – nie tylko pod względem tego, że na kolejne raty może nie starczyć funduszy. Pilnowanie, co już zostało zapłacone, a co jeszcze nie może być zabójcze dla nerwów. Dlatego też w popularność rośnie kredyt konsolidacyjny – zarówno dla osób fizycznych, jak i kredyt konsolidacyjny dla firm. Tylko czy konsolidacja zadłużeń rzeczywiście się opłaca?

Na czym polega konsolidacja?

O konsolidacji można usłyszeć w ostatnim czasie tak wiele, że każdy prawdopodobnie to słowo kojarzy. Niekoniecznie jednak każdy rzeczywiście wie, na czym ona polega.

Kredyt konsolidacyjny (bądź pożyczka konsolidacyjna) zaciągany jest na spłatę wskazanych istniejących już zadłużeń. Mogą to być kredyty gotówkowe, samochodowe, a nawet hipoteczne, a także pożyczki. Tak zwane chwilówki są konsolidowane przede wszystkim przez firmy pożyczkowe – w banku zazwyczaj nie będzie to możliwe.

W ten sposób długi są konsolidowane (łączone), a na ich miejsce trafia jeden kredyt lub pożyczka. Warto wspomnieć, że zawsze jego rata będzie bardziej atrakcyjna, niż suma rat skonsolidowanych za jego pomocą zadłużeń.

Jest to możliwe, ponieważ wydłużany jest okres spłaty kredytu w porównaniu do wcześniejszych zobowiązań. Finalnie całkowity koszt kredytu będzie więc większy. Nie da się jednak nie docenić, jak wielką różnicę mniejsza rata może zrobić w comiesięcznym domowym budżecie.

Zarówno konsolidacja dla osób fizycznych, jak i kredyt konsolidacyjny dla firm działają w dokładnie ten sam sposób.

Czy konsolidacja jest opłacalna?

Jak już wspomniano, konsolidacja zwiększa całkowity koszt kredytu, ale obniża ratę. Można by więc powiedzieć, że jest z tego powodu nieopłacalna. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że bez konsolidacji moglibyśmy nie być w stanie spłacać poprzednich rat, co zakończyłoby się naliczaniem karnych odsetek i innymi problemami.

W większości przypadków okaże się, że lepiej płacić mniejsze raty i móc to robić regularnie i bez stresu, niż martwić się, czy starczy na wyższe raty.

Nie bez powodu konsolidacja jest tak rozchwytywanym produktem bankowym. Trzeba jednak podkreślić, że wcale nie tak łatwo otrzymać kredyt konsolidacyjny. Banki weryfikują przed udzieleniem takiego kredytu zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy, a ta w przypadku osób zadłużonych na ogół nie jest zbyt wysoka. Często okaże się, że niezbędna do konsolidacji będzie pomoc doświadczonego pośrednika kredytowego.

Ciekawą alternatywą jest także pożyczka konsolidacyjna w firmie pożyczkowej. Znacznie łatwiej jest ją otrzymać niż kredyt konsolidacyjny.

Dodaj komentarz