Dlaczego warto wyprać buty w pralni?

Dlaczego warto wyprać buty w pralni?

Pranie obuwia to zawsze kwestia sporna i wymagająca dyskusji. Niektórzy mówią, że pewnego rodzaju obuwia prać nie należy w ogóle – bez względu co mają na myśli, z pewnością są w dużym błędzie. Dodatkowo, wiele osób obawia się prania butów, motywując to tym, że mogą się najzwyczajniej zepsuć, to kolejny mit, który postaramy się tutaj obalić. Sprawdź, jak należy pielęgnować obuwie oraz jak prać je w sposób bezpieczny.

Najlepszym i najbardziej bezpiecznym miejscem na pranie butów jest pralnia. Tego rodzaju miejsca są w stanie poradzić sobie z każdym rodzajem obuwia, a do tego możesz być spokojny o ich bezpieczeństwo. Dodatkowo, każda para butów wymaga pielęgnacji i odpowiedniego podejścia – często niemożliwe jest to w warunkach domowych. Poznaj najważniejsze korzyści prania w pralni i nie popełniaj tradycyjnych błędów nigdy więcej.

Pielęgnacja obuwia – o czym należy pamiętać?

Pielęgnacja obuwia nie jest taka łatwa, jakby mogło się na pozór wydawać. Każdy materiał potrzebuje specjalnego traktowania, a do tego metoda czyszczenia powinna być dobrana do rodzaju materiału, z którego buty zostały wykonane. Pamiętaj, że buty wymagają czyszczenia nie tylko na zewnątrz. W dużej mierze, to co czyścimy na zewnątrz – błoto, kurz, piasek, czy inne zabrudzenia to dopiero wierzchołek lodowej góry. Najwięcej zanieczyszczeń znajduje się w środku. Zapominając o regularnym czyszczeniu bądź nawet wymianie wkładek i odświeżeniu wnętrza buta – inaczej narazisz siebie i otoczenie na nieprzyjemne zapachy.

Dlaczego nie należy prać butów w domu?

Butów nie należy prać w domu, a przyczyna jest prozaicznie prosta – po prostu mogą one się zniszczyć w ten sposób. Po pierwsze wiele rodzajów obuwia nie jest przygotowanych na kontakt z wodą. Co więcej, wiele tkanin, które użyto do ich produkcji bardzo źle reagują na dostępne w domu detergenty. Kolejnym utrudnieniem jest suszenie butów. Każdy z nas chyba tego doświadczył – ze źle wysuszonych butów wydobywa się bardzo nieprzyjemny zapach. Złe suszenie obuwia przyczynia się również do jego uszkodzenia. Buty często się rozklejają oraz powstają bardzo nieestetyczne plamy po kleju. To wskazówka szczególnie dla butów kiepskiej jakości.

Jaki rodzaj obuwia można prać w pralni?

Pralnie przygotowane są na pranie w zasadzie każdego rodzaju obuwia. Wiadomym jest, że najłatwiej i najtaniej jest wyprana w pralni obuwie sportowe oraz różnego rodzaju trampki i tenisówki. To również gwarancja zachowania ich dobrej kondycji, nawet podczas intensywnego użytkowania. Pralnie również podejmują się czyszczenia obuwia skórzanego oraz zimowego. Po każdym sezonie warto je tam zanieść, by mieć pewność, że doskonale będą prezentowały się kolejnej zimy.

Korzyści z prania butów w pralni

Przede wszystkim pewność, że buty nie ulegną zniszczeniu po praniu. Dodatkowo, pralnia zajmie się impregnacją twojego obuwia, więc zachowa ono piękny wygląd przez długi czas. Wypranie butów w pralni jest również znacznie tańsze niż kupno niezbędnych detergentów i impregnatów.

Dodaj komentarz