Jak nauczyć się efektywnie odpoczywać?

Jak nauczyć się efektywnie odpoczywać?

Efektywny wypoczynek, czyli taki, który przynosi korzyści dla organizmu zarówno pod kątem fizycznym, psychicznym jak i intelektualnym, to wcale nie taka prosta sprawa. Wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę, że wielogodzinne przesiadywanie przed ekranem komputera w pracy oraz w wolnym czasie wpływa negatywnie na zdolności postrzegania i znacząco je osłabia. Jak zatem prawidłowo odpoczywać i co najlepiej robić, kiedy w zasadzie nie ma się już nic do zrobienia?

Aktywność sportowa i jej wpływ na samopoczucie

Wbrew pozorom ciekawym sposobem na odpoczynek jest właśnie podejmowanie drobnych aktywności. Spacer po lesie czy niewymagająca przebieżka wieczorem to świetna metoda na pobudzenie krążenia i na przewietrzenie swojej głowy. Zwłaszcza przebywanie w otoczeniu natury doskonale wpływa na uspokojenie emocji, pozwala też na efektywne zrelaksowanie się w weekend lub po ciężkim dniu pracy.

Prace manuale sposobem na relaks

W wolnym czasie warto też podjąć jakieś drobne działania związane z modnym ostatnio DIY (z ang. do it yourself), które polega na samodzielnym wykonywaniu przedmiotów codziennego użytku lub dekoracji, które można potem zastosować w swoim mieszkaniu. Takimi mogą być zarówno ozdobne ramki na zdjęcia, osłonki doniczek dla ulubionych rośli, a nawet niewielkie meble. Osoby, które zwłaszcza posiadają uzdolnienia w tym kierunku, śmiało mogą sięgnąć po nawet najbardziej skomplikowane wzory zdobnicze, przyczyniając się do poprawy wyglądu swojego otoczenia.

Lenistwo z książką? Dlaczego nie!

Choć leżenie na kanapie przez cały dzień nie wydaje się zbyt wydumanym sposobem na odpoczynek, to w połączeniu z długą, wciągającą książką z pewnością przyniesie wiele dobrego. Powieści kryminalne czy uwielbiane przez kobiety romanse nie tylko pobudzają wyobraźnię, ale i przyczyniają się do zmniejszenia napięcia nerwowego i obniżenia poziomu stresu. Dzięki czytaniu żyje się dwa razy, warto zatem sięgać po książki jak najczęściej się da!

A może by tak wsłuchać się w siebie?

Kiedy brakuje pomysły na to, co robić, wiele osób często sięga po sprawdzone metody zabijania czasu, czyli w ruch idzie smarfton, komputer i inne urządzenia elektroniczne, które nie zawsze przekładają się na realny wypoczynek dla mózgu. W takich momentach warto czasem spędzić chwilę na zwyczajnej nudzie i zastanowić się nad tym, czy nie wprowadzić do swojego życia jakiegoś nowego hobby. Może to być coś, co zawsze chciało się robić, ale nie miało się odwagi, np. strzelanie z łuku, jazda konna, a może coś jeszcze innego, co pozwoli nie tylko odpocząć, ale i czerpać z tego olbrzymią radość?

Dodaj komentarz