Jak realizować postanowienia noworoczne?

Jak realizować postanowienia noworoczne?

Wielu ludzi bierze sobie do serca powiedzenie, że każdy koniec oznacza początek czegoś nowego. A niewątpliwie takie wydarzenia sprzyjają zmianom. W związku z tym nowy rok jest doskonałą okazją, by spojrzeć na swoje dotychczasowe priorytety z dystansu, podsumować je, a także ustalić nowe cele. Tworzenie list to popularny sposób na spisanie własnych postanowień w jednym miejscu. Jednak entuzjazm, spowodowany planowaniem nadchodzącego roku, potrafi szybko opaść, tak jak motywacja dotycząca realizacji tych planów. Pytanie więc brzmi – jak dotrzymać postanowień noworocznych i skutecznie je wypełniać?

Planowanie postanowień
Pierwsze problemy mogą zacząć się już przy samym planowaniu , warto więc zwrócić na to szczególną uwagę i nie traktować tego jako czas zmarnowany. Należy zastanowić się nie tylko, co chcemy w nowym roku osiągnąć, ale też jak to zrobimy. Ustalenie detali jest tutaj kluczowe.

Szczegóły planu
Omówienie szczegółów pozwala jasno określić zadanie, a to ułatwi nam jego wykonanie. Jeśli obieramy sobie za cel schudnięcie, trzeba go dokładniej sformułować. Pytania pomocnicze są istotne: ile kilogramów chciałbym zrzucić? Obetnę kalorie, czy zwiększę aktywność fizyczną? Jeśli chcę ćwiczyć, co będę robić? Ile razy w tygodniu?

Te i podobne kwestie warto rozważyć, nim przystąpimy do samej realizacji planu. Dzięki temu unikniemy dezorientacji oraz spadku motywacji.

Pozwól sobie na odstępstwa
Jeśli już wiemy, co i kiedy należy zrobić, warto pomyśleć o nagrodach. To kolejny sposób na utrzymanie ulotnej motywacji, gdy już dawno zapomnimy o towarzyszącym nam wcześniej podekscytowaniu. Przykładowo w przypadku postanowień, dotyczących unikania cukru, można ustalić sobie jeden dzień w miesiącu, w którym wybierzemy się do ulubionej kawiarni.

Jak pamiętać o postanowieniach?
Odpowiedź jest prosta – umieścić go w miejscu, które widzimy codziennie. Może lodówka, ściana nad biurkiem albo tapeta w komputerze? Widząc listę naszych postanowień, będziemy mieć je ciągle z tyłu głowy. Złamanie zasad stanie się trudniejsze.

Nie wszystko od razu
Przede wszystkim powinno się pamiętać, że to nic złego, jeśli zmiany są powolne. Każdy nowy krok, nawet malutki, pcha nas do celu. W końcu na wypełnienie postanowień noworocznych mamy cały rok.

Zasada małych kroczków może bardzo pomóc w realizacji postanowień noworocznych. Choć nieraz wydaje się, że czas leci z zawrotną prędkością. “Nowy rok” potrafi bardzo szybko przeobrazić się w “stary rok” i nie zauważymy, kiedy ze stycznia zrobił się grudzień. Jednak dzięki wprowadzeniu do życia powyższych wskazówek, mamy szansę nie zmarnować tego czasu. Przy kolejnym podsumowaniu roku okaże się, że nie tylko wypełniliśmy wszystkie plany, ale zbudowaliśmy też nowe nawyki.

Dodaj komentarz