Jak używając farby do betonu pomalować powierzchnię najszybciej?

Jak używając farby do betonu pomalować powierzchnię najszybciej?

Podobnie jak w przypadku większości projektów domowych, zwykle istnieje trudniejsza i łatwiejsza droga do wykonania zadania. Wbrew częstej opinii, łatwiejszy sposób wcale nie musi oznaczać, że uzyskane wyniki będą gorsze. Takie podejście może się sprawdzić również wtedy, gdy zadanie polega na pomalowaniu domu na zewnątrz przy użyciu farby do betonu. Jeśli więc zdecydujesz się pomalować własny dom, zamiast zatrudniać profesjonalnych malarzy pokojowych, możesz skorzystać z zawartych w tym krótkim artykule porad dotyczących oszczędzania czasu i użytych materiałów. Są to wskazówki i zalecenia, które pomogą Ci pomalować dom szybko, skutecznie i przy mniejszym wysiłku.

Przed użyciem farby do betonu, umyj wszystkie ściany

Większość ścian domu najprawdopodobniej wymaga umycia przed malowaniem. Zanim więc zaczniesz zastanawiać się, jakie farby do betonu najlepiej sprawdzą się w Twoim przypadku, przeprowadź prosty test. Weź kawałek białej ściereczki i przetrzyj ścianę z boku domu. Zobaczysz, jak wiele różnego rodzaju zanieczyszczeń nagromadziło się na jej powierzchni i utworzyło warstwę, która nie tylko utrudni malowanie, ale może sprawić, że będzie ono niemożliwe do przeprowadzenia wskutek osadzania się przez lata lub nawet dekady szarej sadzy i kurzu. Nawet w najbardziej desperackich projektach malarskich zalecane jest umycie ścian domu.

Ręczne mycie domu to najskuteczniejszy, ale również najbardziej pracochłonny sposób na uzyskanie czystych ścian. Czy można sobie z tym jakoś poradzić i ten proces przyspieszyć? Jeśli posiadasz myjkę ciśnieniową, spryskaj dom dwa razy. Najpierw użyj w tym celu roztworu mydła. Po wykonaniu tej czynności spłucz go czystą wodą. Jeśli nie masz myjki ciśnieniowej, najlepszą opcją jest dokładne spłukanie wodą przy użyciu zwykłego węża ogrodowego. Twoim głównym celem powinno być usunięcie dużych, widocznych śmieci (pajęczyny, gniazda os, liście) oraz zmycie rzadkiej sadzy i kurzu. Wszędzie, gdzie zauważyć większe zagęszczenie brudu i tłuste plamy, przeprowadź dokładniejsze czyszczenie z drabiny. Czas poświęcony na to działanie odpłaci się zarówno w szybkości malowania, jak i uzyskanym ostatecznie efekcie.

Wybierz farby do betonu w kolorze ciemniejszym niż obecne

Gdy zdecydujesz się na drastyczną zmianę koloru ścian swojego domu na zewnątrz, będziesz mieć znacznie więcej pracy do wykonania. Znacznie zwiększa też nakład pracy, gdy nakładane na ściany farby do betonu są jaśniejsze niż te, jakimi dom był pomalowany dotychczas. Nawet w przypadku malowania jednowarstwowego stary kolor często będzie prześwitywał w niektórych obszarach. Kiedy malujesz na ten sam kolor, którym pomalowałeś dom wcześniej, te obszary się zlewają. Jeśli nie jesteś pewien, co do aktualnego koloru domu, znajdź obszar łuszczącej się farby, ściągnij ją i zanieś do sklepu z farbami. Jeśli nie jesteś w stanie uzyskać odłamka ściany z łuszczącą się farbą, znajdź pomalowany element zewnętrznej ściany, taki jak odpowietrznik lub pasek listwy zaślepiającej. Pracownik sklepu z farbami pomoże Ci dopasować istniejący kolor. Jeśli koniecznie chcesz zmienić kolor, szukaj koloru ciemniejszego od obecnego. Użycie tego samego lub ciemniejszego koloru pozwoli na nałożenie w trakcie malowania tylko jednej warstwy nowej farby.

Gruntuj przy użyciu mocno rozcieńczonej farby do betonu

Jeśli poprzednia farba jest w dobrym stanie i ponownie malujesz ten sam kolor, nie powinno być potrzeby nakładania podkładu. Jednak obszary problematyczne mogą wymagać podkładu z rozcieńczonej farby do betonu. W większości sytuacji wystarczy zagruntować powierzchnie niepomalowane i niezagruntowane i nie zawsze trzeba gruntować wszystkie ściany domu. Jedynym zastrzeżeniem jest to, że zagruntowane obszary będą widoczne przez farbę. Tak więc, o ile twoja warstwa nawierzchniowa nie jest czysto biała, może być konieczne nałożenie dodatkowej warstwy farby, aby ukryć jaśniejszy podkład do farby. Zasada jest taka, że jeśli jakiś fragment większej powierzchni wymaga zagruntowania, trzeba zagruntować całą ścianę.

Dodaj komentarz