Jak walczyć z wypaleniem zawodowym?

Jak walczyć z wypaleniem zawodowym?

Ciągłe życie w biegu i nieustanny stres mogą prowadzić do stanu zwanego “wypaleniem zawodowym”. Stan ten definiuje się jako fizyczne lub emocjonalne wyczerpanie, wiążące się z poczuciem ograniczonego spełnienia i utraty tożsamości. Wiele osób nie do końca rozumie czym jest wypalenie, nawet jeśli sami go doświadczają. 

Wypalenie nie jest tożsame ze stresem

Gdy jesteśmy przepracowani doświadczamy stresu, który jest powiązany z wypaleniem. Nie należy jednak stawiać znaku równości pomiędzy tymi dwoma stanami. Główna różnica pomiędzy nimi to czas ich trwania. Stres zazwyczaj utrzymuje się krótko, a jego powodem są określone okoliczności. Wypalenie natomiast utrzymuje się przez dłuższy okres czasu, na skutek stresu i przytłoczenia. Możemy zatem przyjąć, że stres jest jedną z przyczyn wypalenia. 

Główne powody wypalenia zawodowego

Specjaliści uważają, że na wypalenie zawodowe wpływ mają przede wszystkim: wyczerpanie (fizyczne lub emocjonalne), cynizm i brak skuteczności zawodowej. Wyczerpanie jest chronicznym zmęczeniem, spowodowanym nadmiernym obciążeniem pracą. Cynizm jest postawą, którą zaczynają odczuwać osoby cierpiące na wyczerpanie zawodowe. Tracą one pełne zainteresowanie swoją pracą i przestaje im na niej zależeć. Brak skuteczności zawodowej jest odczuciem, że działamy niewydajnie i nie jesteśmy w stanie niczego osiągnąć.

Wypalenie zawodowe wpływa negatywnie na nasze zdrowie

Wypalenie wiąże się nie tylko z emocjonalnymi skutkami. Ma również negatywny wpływ na zdrowie. Cierpiąc na nie stajemy się bardziej narażeni na choroby układu krążenia, cukrzycę typu II, syndrom przewlekłego zmęczenia, bóle kości, stawów, głowy, a także problemy jelitowo – żołądkowe. 

Jak walczyć z wypaleniem zawodowym?

Jeden z najskuteczniejszych sposobów walki z wypaleniem to mniej pracy. Nie chodzi o to, żeby przestać pracować całkowicie (choć byłoby to najlepszym rozwiązaniem, nie zawsze możemy sobie na to pozwolić), ale o to żeby unikać jej nadmiaru w postaci nadgodzin czy braku urlopu. 

W walce z wypaleniem pomoże też relaks. Niektórzy wskazują na medytację jako skuteczny środek. Jednak wystarczy, że choć na chwilę odetniemy się od problemów i zagadnień związanych z pracą. Wyjdziemy na spacer, pójdziemy popływać czy pojeździć na rowerze. Od czasu do czasu warto też zorganizować weekend tylko dla siebie i wybrać się na wycieczkę w góry czy nad morze, albo wybrać się do spa. Musimy jednak pamiętać, że zmiany powinny zostać wprowadzone do naszego trybu życia na stałe, ponieważ tymczasowe zmiany dadzą tylko tymczasową poprawę.

Dodaj komentarz