Ciągłe życie w biegu i nieustanny stres mogą prowadzić do stanu zwanego “wypaleniem zawodowym”. Stan ten definiuje się jako fizyczne lub emocjonalne wyczerpanie, wiążące się z poczuciem ograniczonego spełnienia i utraty tożsamości. Wiele osób nie do końca rozumie czym jest wypalenie, nawet jeśli sami go doświadczają.
Wypalenie nie jest tożsame ze stresem
Gdy jesteśmy przepracowani doświadczamy stresu, który jest powiązany z wypaleniem. Nie należy jednak stawiać znaku równości pomiędzy tymi dwoma stanami. Główna różnica pomiędzy nimi to czas ich trwania. Stres zazwyczaj utrzymuje się krótko, a jego powodem są określone okoliczności. Wypalenie natomiast utrzymuje się przez dłuższy okres czasu, na skutek stresu i przytłoczenia. Możemy zatem przyjąć, że stres jest jedną z przyczyn wypalenia.
Główne powody wypalenia zawodowego
Specjaliści uważają, że na wypalenie zawodowe wpływ mają przede wszystkim: wyczerpanie (fizyczne lub emocjonalne), cynizm i brak skuteczności zawodowej. Wyczerpanie jest chronicznym zmęczeniem, spowodowanym nadmiernym obciążeniem pracą. Cynizm jest postawą, którą zaczynają odczuwać osoby cierpiące na wyczerpanie zawodowe. Tracą one pełne zainteresowanie swoją pracą i przestaje im na niej zależeć. Brak skuteczności zawodowej jest odczuciem, że działamy niewydajnie i nie jesteśmy w stanie niczego osiągnąć.
Wypalenie zawodowe wpływa negatywnie na nasze zdrowie
Wypalenie wiąże się nie tylko z emocjonalnymi skutkami. Ma również negatywny wpływ na zdrowie. Cierpiąc na nie stajemy się bardziej narażeni na choroby układu krążenia, cukrzycę typu II, syndrom przewlekłego zmęczenia, bóle kości, stawów, głowy, a także problemy jelitowo – żołądkowe.
Jak walczyć z wypaleniem zawodowym?
Jeden z najskuteczniejszych sposobów walki z wypaleniem to mniej pracy. Nie chodzi o to, żeby przestać pracować całkowicie (choć byłoby to najlepszym rozwiązaniem, nie zawsze możemy sobie na to pozwolić), ale o to żeby unikać jej nadmiaru w postaci nadgodzin czy braku urlopu.
W walce z wypaleniem pomoże też relaks. Niektórzy wskazują na medytację jako skuteczny środek. Jednak wystarczy, że choć na chwilę odetniemy się od problemów i zagadnień związanych z pracą. Wyjdziemy na spacer, pójdziemy popływać czy pojeździć na rowerze. Od czasu do czasu warto też zorganizować weekend tylko dla siebie i wybrać się na wycieczkę w góry czy nad morze, albo wybrać się do spa. Musimy jednak pamiętać, że zmiany powinny zostać wprowadzone do naszego trybu życia na stałe, ponieważ tymczasowe zmiany dadzą tylko tymczasową poprawę.