Jak zrobić amigurumi na szydełku?

Jak zrobić amigurumi na szydełku?

Jeśli interesujesz się kulturą Japonii, z pewnością obiła Ci się o uszy nazwa “amigurumi”. Te wykonywane na szydełku maskotki są prawdziwym hitem również wśród fanów rękodzieła. Jak się je wykonuje? W tym celu niezwykle przydatne są wzory na szydełko. Niezbędna będzie również duża ilość włóczek, odpowiednie wypełnienie oraz szydełko. 

Jak zrobić amigurumi na szydełku?

Własnoręczne wykonywanie różnorodnych przedmiotów to nie tylko ogromna satysfakcja, ale również możliwość spędzenia czasu w pożyteczny sposób. Jedną z popularnych w ostatnim czasie technik wykorzystywanych przez osoby zainteresowane rękodziełem jest szydełkowanie. Popularne kiedyś wykonywanie dywaników, podkładek, odzieży czy zabawek za pomocą włóczki i szydełka znów cieszy się dużym uznaniem. W ten sposób jesteśmy w stanie stworzyć ciekawe dekoracje i masę innych przedmiotów, które wykorzystamy we własnym domu. Oprócz tego możemy zająć się ich sprzedażą. Dużym zainteresowaniem kolekcjonerów są amigurumi, czyli urocze maskotki wykonywane właśnie przy pomocy szydełka. W jaki sposób możemy je zrobić własnoręcznie? Przeczytaj nasz artykuł!

Czym jest amigurumi?

Nazwa “amigurumi” pochodzi z Japonii, czyli kraju, w którym rozpoczęła się moda na te maskotki. Słowo jest połączeniem dwóch wyrazów, czyli “ami” (wykonany za pomocą szydełka) oraz “nuigurumi” (pluszowa lalka). Czym charakteryzują się takie zabawki? Najczęściej wykonuje się je na wzór zwierząt oraz postaci z anime i innych kreskówek. Tym, co wyróżnia amigurumi na tle innych maskotek, jest przede wszystkim większa, nieproporcjonalna do reszty głowa, a także duże oczy. Takie zabawki nie zawsze jednak stają się elementem wyposażenia pokoju dziecięcego. Często są one szczególnie pożądane przez kolekcjonerów.

Sposób wykonywania amigurumi

Aby wykonać amigurumi na szydełku, konieczne jest już posiadanie większej wprawy w szydełkowaniu. Oprócz tego potrzebujemy oczywiście dobrej jakości szydełka, włóczki, wypełnienia oraz innych elementów, np. plastikowych oczu czy guzików. Niezbędne są również wzory na szydełko, które pokażą nam, jakie elementy musimy wykonać, aby stworzyć daną postać. Zawierają one również dokładne instrukcje dotyczące kolejnych etapów dziergania oraz łączenia wykonanych już części. Wykonywanie amigurumi wiąże się z koniecznością trzymania włóczki w odpowiedni sposób oraz tworzenia ścisłych splotów, dzięki którym nie będzie prześwitywać wypełnienie. Oprócz tego musimy nauczyć się prawidłowego umieszczania oczek i stosowania odpowiedniej ilości wypełnienia. Odrobina ćwiczeń i praktyki jest jednak zdecydowanie warta uzyskanych w ten sposób efektów. 

Dodaj komentarz