Menstruacja to nic innego jak fizjologiczne krwawienie miesięczne, które pojawia się u kobiet w wieku rozrodczym. Pomimo, że regularną miesiączkę można traktować jako jeden z objawów zdrowia fizycznego, bywa ona dla zdecydowanej większości kobiet trudnym czasem. Ponadto, nieprzyjemności mogą dokuczać przedstawicielkom płci pięknej także na kilka dni przed menstruacją. Każda kobieta powinna więc mieć świadomość tego, w jaki sposób zadbać o siebie w czasie miesiączki. Dzięki temu, zdecydowanie prościej będzie nam przetrwać te niewątpliwie trudne dni w miesiącu. Na szczęście, istnieje co najmniej kilka metod, dzięki którym będzie można odczuć ulgę i zniwelować wiele przykrych dolegliwości związanych z okresem.
Zaopatrz się w skuteczne środki przeciwbólowe
W trakcie miesiączki, większość kobiet cierpi z powodu bolesnych skurczy podbrzusza. Ból może być tak dotkliwy, że skutecznie utrudni codzienne funkcjonowanie. Jest to szczególnie problematyczne wówczas, gdy musimy pójść do pracy. Dobrze byłoby więc zdecydować się na zakupienie skutecznych środków przeciwbólowych. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że każdej przedstawicielce płci pięknej może służyć co innego. Musimy więc dowiedzieć się, co jest najlepsze dla nas. Zdecydowanej większości kobiet pomagają środki na bazie ibuprofenu, jak również leki na bazie paracetamolu. Można także sięgnąć po preparaty zawierające kwas acetylosalicylowy. Na ten lek muszą jednak uważać kobiety z wrażliwym żołądkiem. Od środków przeciwbólowych należy oczekiwać przede wszystkim złagodzenia dokuczliwych skurczy. Musimy jednak liczyć się z koniecznością kilkukrotnego sięgania po leki. Nie da się jednak ukryć, że powinnyśmy przestrzegać zaleceń znajdujących się na opakowaniach poszczególnych leków. Najważniejsze jest to, aby ich nie przedawkować. W przeciwnym bowiem razie, musimy liczyć się z uciążliwymi skutkami ubocznymi. W skrajnych przypadkach, może zaś dojść do uszkodzenia wątroby. Jeśli pomimo stosowanych bez recepty środków nie czujemy ulgi, warto odwiedzić ginekologa. Wyjątkowo bolesne miesiączki mogą bowiem zwiastować wiele patologii. Lekarz oceni, z czego wynika nasz problem i w razie konieczności zapisze nam odpowiednie środki przeciwbólowe. Będą one oczywiście skuteczniejsze od tych dostępnych bez recepty.
Ciepła kąpiel lub okłady
Wiele przedstawicielek płci pięknej obawia się ciepłych okładów oraz kąpieli. Niektóre panie myślą bowiem, że powodują one zwiększone krwawienie menstruacyjne. Tymczasem, kilkunastominutowa kąpiel w ciepłej wodzie może pomóc w złagodzeniu bolesnych skurczy. Alternatywą dla kąpieli mogą być oczywiście okłady. Śmiało można skorzystać również z termoforu, który położony na brzuchu zniweluje jego ból. Trzeba jednak mieć na uwadze to, aby woda w wannie nie była zbyt gorąca. Termofor także nie powinien być trzymany w pobliżu podbrzusza zbyt długo. Bezpieczeństwo w trakcie okresu jest bowiem najważniejsze i należy mieć to na uwadze.
Podpaski, tampony, a może kubeczek menstruacyjny?
Każda kobieta w trakcie okresu, musi być zabezpieczona przed negatywnymi skutkami krwawienia. Konieczne staje się więc użycie podpasek, tamponów bądź popularnych ostatnio kubeczków menstruacyjnych. Każda przedstawicielka płci pięknej musi jednak sama rozstrzygnąć, które z tych rozwiązań będzie dla niej najlepsze. Jeżeli chodzi o podpaski, jedno jedno z najbardziej tradycyjnych rozwiązań. Na rynku dostępne są podpaski o różnych rozmiarach. Możemy zdecydować się zarówno na te na dzień, jak i na noc. Zazwyczaj będą nam potrzebne i jedne, i drugie. Atutem podpasek jest bez wątpienia to, że są łatwe w użyciu. Poleca się je więc dziewczętom, które dopiero co dostały pierwszej miesiączki. Podpaski są również stosunkowo wygodne oraz bezpieczne. Nie powodują one co do zasady otarć pochwy. Na tym jednak nie koniec. Używanie podpasek związane jest z bardzo niskim ryzykiem rozwoju infekcji intymnych. Niestety, nie można powiedzieć tego samego o tamponach. Te bowiem mogą wiązać się z całkiem sporym prawdopodobieństwem rozwoju infekcji, zwłaszcza jeśli są użytkowane w nieprawidłowy sposób. Jeśli jednak będziemy zmieniać je tak często, jak zaleca producent, nie powinniśmy obawiać się skutków niepożądanych, choć nie zawsze można je wykluczyć. Niezaprzeczalnym atutem tamponów jest to, iż są one niesamowicie wygodne w użyciu. Ich aplikacja może sprawiać trudność jedynie na samym początku. Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z tamponów, nie będziemy musiały obawiać się niepożądanej plamki krwi na swoim ubraniu czy bieliźnie. Niestety, nie można powiedzieć tego samego o podpaskach. Do rozważenia jest również skorzystanie z kubeczka menstruacyjnego. Zdobywa on ostatnio coraz większą popularność wśród przedstawicielek płci pięknej. Przede wszystkim, jest on niezwykle ekologicznym rozwiązaniem. Jeśli więc los natury nie jest nam obojętny, kubeczki mogą okazać się trafionym rozwiązaniem. Jest to także opcja korzystna pod względem ekonomicznym. Kubeczki menstruacyjne nie są jednak całkiem wolne od wad. Przede wszystkim, możemy mieć trudność z dopasowaniem odpowiedniego rozmiaru kubeczka. Utrudniona może być także jego aplikacja, jak również opróżnienie, zwłaszcza jeśli znajdujemy się w miejscu publicznym. Jeśli chcemy rozpocząć swoją przygodę z kubeczkiem menstruacyjnym, obejrzyjmy jakiś filmik instruktażowy. Wówczas będziemy mogły ocenić, czy jest to faktycznie dobre rozwiązanie dla nas.
Zaufaj sile ziół
Zdecydowana większość kobiet, narzeka w okresie miesiączki na nadmierne napięcie emocjonalne. Możemy być rozdrażnione, smutne i rzecz jasna obolałe. Z pomocą mogą przyjść nam także zioła. Wśród pomocnych gatunków wyróżnić można przede wszystkim rumianek lekarski, miętę pieprzową czy melisę lekarską. Zioła te są na tyle bezpieczne, że nie musimy obawiać się ich interakcji z lekami przeciwbólowymi. Jakie są atuty stosowania wymienionych ziół? Przede wszystkim, warto docenić działanie rumianku, który jest w stanie złagodzić bolesne skurcze brzucha. Na tym jednak nie koniec. Rumianek, podobnie zresztą jak melisa, wykazuje łagodne działanie uspokajające. Możliwe staje się więc pozbycie kłopotów związanych z drażliwością. Kluczem do sukcesu jest jednak systematyczne popijanie ziół. Najważniejsze jest to, aby wypijać przynajmniej dwie filiżanki naparów ziołowych w ciągu dnia. Wówczas istnieje całkiem spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się poprawić swoje funkcjonowanie w trakcie menstruacji. Postarajmy się jednak o to, aby zakupić zioła wysokiej jakości. Warto byłoby więc wybrać się do zielarni. Unikajmy natomiast kupna ekspresowych herbatek w supermarkecie. Mogą one zawierać surowiec zielarski dosyć słabej jakości.
Zatroszcz się o wygodny ubiór
Każda przedstawicielka płci pięknej powinna w trakcie menstruacji postarać się o wygodny ubiór. Zbyt ciasne spodnie mogą powodować bardzo duży dyskomfort. To samo dotyczy mocno przylegających do ciała sukienek czy spódnic. Dobrze byłoby więc postawić na luźny ubiór, który nie będzie krępował naszych ruchów. Jeżeli nie jesteśmy zmuszone do wychodzenia z domu, najlepiej będzie postawić na wygodne dresy. Wielu kobietom w trakcie miesiączki dokucza uczucie gorąca bądź zimna. Warto byłoby więc dostosować swój ubiór do samopoczucia. Jeśli jest nam zbyt ciepło, załóżmy przewiewny bawełniany T-shirt. Jeśli jednak cierpimy z powodu chłodu, otulmy się przyjemnym swetrem.
Zrelaksuj się, jeśli możesz
Podczas miesiączki, dobrze byłoby w jakiś sposób się zrelaksować. Jeżeli chodzimy do pracy, zróbmy to po powrocie do domu. Jeśli nie jesteśmy zmuszone do opuszczania swojego lokum, możemy zaś poświęcić na relaks cały swój dzień. Dobrym pomysłem będzie czytanie książek, jak również oglądanie seriali czy filmów. Sporo kobiet czuje się dobrze leżąc, ale niektóre panie mogą preferować przesiadywanie w wygodnym fotelu. Zdecydujmy się na takie rozwiązanie, które odpowiada nam najbardziej. Dobrym pomysłem może okazać się aromaterapia. Zapalmy więc w pokoju świecę zapachową bądź zdecydujmy się na użycie olejku eterycznego. Z pomocą może przyjść nam aromat lawendy, jak również zapach lasu. Dobrze byłoby także poprosić swoją drugą połówkę o wykonanie masażu. Pozwoli nam on rozluźnić napięte mięśnie i uspokoić skołatane myśli.
A może aktywność fizyczna?
Wiele przedstawicielek płci pięknej obawia się ćwiczeń fizycznych w trakcie okresu. Dobrze byłoby jednak pamiętać o tym, że miesiączka nie jest stanem, który stanowi bezwzględne przeciwwskazanie do uprawiania sportu. Musimy jedynie mieć na uwadze to, aby ćwiczenia nie były zbyt intensywne. Zazwyczaj też, większość kobiet nie jest w stanie uprawiać sportu w trakcie pierwszego dnia menstruacji. Później jednak, gdy dolegliwości bólowe ustają, jak najbardziej jest to możliwe. Doskonałym pomysłem mogą okazać się spacery na świeżym powietrzu. Pomogą one dotlenić organizm, jak również zmniejszyć nadmierne napięcie emocjonalne. Dobrym pomysłem będzie także joga. Dzięki niektórym pozycjom można będzie zniwelować dolegliwości bólowe. Poza tym, joga pomaga wyciszyć umysł i sprawia, że zdecydowanie bardziej skupiamy się na tym co tu i teraz. Nie powinnyśmy jednak robić niczego wbrew sobie. Jeżeli w okresie menstruacji nie mamy ochoty ćwiczyć, nie róbmy tego. Najlepszym pomysłem będzie kierowanie się swoją własną intuicją. W zdecydowanej większości przypadków, podpowiada nam ona najsłuszniejsze rozwiązania. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości związane z tym, czy aktywność fizyczna w okresie menstruacji nie stanowi dla nas zagrożenia, możemy skontaktować się z lekarzem. Każdy przypadek jest bowiem inny.