Jakich błędów agencja kreatywna powinna unikać w prowadzeniu mediów społecznościowych?

Jakich błędów agencja kreatywna powinna unikać w prowadzeniu mediów społecznościowych?

W dzisiejszych czasach życia bez mediów społecznościowych po prostu nie ma. To właśnie tam możemy zaprezentować swoje talenty i umiejętności oraz prowadzić i promować założone biznesy. Poznajemy w nich również nowych ludzi, prezentujemy światu, czym się zajmujemy i jak wygląda nasza codzienność. Często również ją koloryzujemy i przekłamujemy. Wielu ludzi postrzega świat i innych przez pryzmat sposobu, w jaki kreują się w social mediach. Jak więc agencja kreatywna powinna zajmować się social mediami, aby kreować pozytywny wizerunek i być interesująca w odbiorze? Czego należy unikać?

Zbieranie obserwujących – do jakiej grupy docelowej powinna dotrzeć agencja kreatywna?

Dla wielu osób głównym miernikiem sukcesu osiągniętego w marketingu i prowadzeniu social mediów jest liczba obserwujących. To nie ona jest jednak najważniejsza, ale ich jakość. Agencja kreatywna powinna przede wszystkim zwrócić uwagę na to do jakiej grupy docelowej będzie się kierować i jakich obserwujących będzie chciała zdobywać.

 

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest to, że jeżeli nie zainteresujemy naszego odbiorcy treściami, jakie publikujemy, nigdy nie zostanie on z nami na dłużej. Dlatego właśnie to na content marketingu warto skupić się na początku. Dobrze jest zaplanować strategię treści, która pozwoli osiągnąć zamierzone wyniki i cele zarówno, jeżeli chodzi o liczbę obserwujących, jak i ich jakość i krąg zainteresowań.

 

Nie warto również na siłę śledzić wielu innych kont na mediach społecznościowych, ponieważ na pewno nie skutkuje to zwiększeniem zainteresowania naszą działalnością. Agencja marketingowa, która zna się na prowadzeniu social mediów powinna o tym wiedzieć i znać przepis na osiągnięcie zamierzonych celów. Nadmierne obserwowanie innych użytkowników w celu pozyskania bazy obserwatorów może zakwalifikować nas przez algorytmy jako spam. Nie wróży to dobrze karierze naszych profili, dlatego nie warto podejmować tej bezowocnej pracy.

 

Nie ma również nic gorszego niż kupowanie obserwatorów. Jest to bardzo prosty i szybki sposób na pozyskiwanie dużych zasięgów, jednak są one kreowane sztucznie, przez co nie dają zamierzonych efektów. Jest to tzw. “sztuczny tłum”, który może i dobrze wygląda jako liczba, ale nie generuje dla nas nowych klientów, a dodatkowo przy wyjściu na jaw może zrobić nam “czarny PR”, z którego ciężko będzie się później wytłumaczyć.

Jakie informacje powinna umieszczać agencja kreatywna na profilach firm?

Agencja kreatywna ma za zadanie przedstawić od jak najlepszej i najbardziej interesującej strony nasz biznes oraz to, czym się zajmujemy. Właśnie dlatego nie warto informować swoich obserwatorów o tym, co dzieje się w naszym życiu prywatnym, bo to ich prawdopodobnie w ogóle nie interesuje. Nasze poglądy, stanowiska w pewnych ważnych publicznych tematach, agitacja religijna i polityczna – wszystko to może nam przynieść wiele szkód i sprawić, że nasza popularność spadnie. Wielu odbiorców może się też na nas na dobre obrazić lub poczuć urażonym naszym osobistym zdaniem i światopoglądem. Okryjemy się również złą sławą, dlatego czasem lepiej przemilczeć pewne tematy.

 

Informacje zawarte na dobrze prowadzonym profilu w mediach społecznościowych są unikatowe i stworzone na rzecz firmy, którą agencja kreatywna reprezentuje. Nie ma nic gorszego w Internecie niż kradzież treści stworzonych i umieszczonych przez kogoś już wcześniej. Nie tylko grozi to utratą zaufania odbiorców i jest nieetyczne, ale również może obniżyć naszą pozycję w algorytmach. Przez to stracimy wypracowaną popularność i bardzo ciężko będzie nam wrócić do pierwotnie osiągniętej pozycji. Oczywiście wszystko musi być zdroworozsądkowe – nie odkryjemy na nowo Ameryki, ale możemy napisać i przedstawić wybraną treść od swojej strony, własnymi słowami i pokolorować ją naszymi emocjami i wyjątkową formą przekazu.

 

Dodaj komentarz