Naukowcy Amerykańscy badają morskie fale upałów oraz zmieniające się prądy oceaniczne.

Naukowcy Amerykańscy badają morskie fale upałów oraz zmieniające się prądy oceaniczne.

Ameryka Północna doświadczyła serii niebezpiecznych fal upałów latem 2020 roku, bijąc rekordy od wybrzeża do wybrzeża.

W oceanie ekstremalne ocieplenie również staje się coraz częstsze i intensywniejsze. Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Woods Hole Oceanographic Institution dotyczyło morskich fal upałów i prądów na skraju szelfu kontynentalnego, aby poznać ich wpływ na regionalną cyrkulację oceaniczną i życie w morzu.

W artykule finansowanym przez amerykańską National Science Foundation, opublikowanym w Journal of Geophysical Research: Oceans, główny autor Jacob Forsyth i jego współpracownicy wykorzystali 25 lat danych oceanograficznych zebranych przez statek towarowy Oleander podczas jego cotygodniowych rejsów między New Jersey a Bermudami.

Pomiary dostarczają cennych informacji na temat Mid-Atlantic Bight Shelf break Jet, prądu zimnej wody, który płynie na południe wzdłuż szelfu kontynentalnego od Labradoru do Przylądka Hatteras.

Forsyth i jego współautorzy Glen Gawarkiewicz i Magdalena Andres zauważyli wyraźny związek między obecną a zmieniającą się temperaturą morza. Odrzutowiec Shelf break nie tylko zmienia się sezonowo, zwalniając znacznie od zimy do lata, ale ogólnie zwolnił o około 10% od czasu rozpoczęcia zbierania danych w 1992 r. Spowolnienie odrzutowca jest zgodne z długotrwałym ociepleniem wód szelfu kontynentalnego.

„Shelf break Jet wiąże się z upwellingiem składników odżywczych, co wpływa na produktywność łowisk” – powiedział Gawarkiewicz. „Ponieważ morskie fale upałów stają się coraz częstsze, musimy zrozumieć, w jaki sposób łączy się to z dżetem”.

Począwszy od 2000 roku, naukowcy zauważyli, że wir ciepłej, słonej wody odrywający się od Prądu Zatokowego, zwany ciepłymi pierścieniami jądra, prawie podwoił się na szelfie kontynentalnym Nowej Anglii.

Pierścienie te powodują wzrost temperatury i zasolenia wody i popychają strumień Shelf break w kierunku brzegu, czasami całkowicie wyłączając lub odwracając kierunek jego przepływu.

Naukowcy zauważyli, że zmieniające się prądy i temperatury na szelfie kontynentalnym spowodowały zmiany w kluczowych łowiskach Nowej Anglii. Na przykład kochające zimno homary powoli przemieszczają się za morze.

” NSF finansuje zbieranie danych z komercyjnego statku Oleander od dziesięcioleci, głównie jako bardzo ekonomiczny sposób obserwowania i rozumienia cech w skali basenu, takich jak Prąd Zatokowy, tylko po to, by później zdać sobie sprawę, że jest to również skarbnica danych dla tego, co zostało Dzieje się tuż u naszych wybrzeży — powiedział Mete Uz, dyrektor programowy w Wydziale Nauk o Oceanie NSF.

Dodaj komentarz