Poznaj bliżej miasto Poznań

Poznaj bliżej miasto Poznań

Poznań to miasto w zachodniej części Polski w którym żyje ponad 530 tysięcy mieszkańców. Aby przeczytać o tym co aktualnie dzieje się w samym mieście oraz jego okolicach warto sprawdzić wiadomości Poznań na portalu faktypoznan.pl. Co warto zobaczyć w Poznaniu i z czego jest znany?

​Rogal świętomarciński

Te sławne rogale powstają z ciasta półfrancuskiego z dodatkiem maku oraz bakalii. Unijny certyfikat chroni ten wypiek i pozwala go wypiekać jedynie według odpowiedniej receptury i zgodnie z wymaganą procedurą na terenie Wielkopolski oraz samego Poznania. Skąd taka nazwa tego wypieku? Związana jest z tym ciekawa historia, natomiast sam kształt rogali wykonywanych zgodnie z recepturą nawiązuje do podkowy, która została zgubiona przez konia należącego do Świętego Marcina. Tradycja związana z rogalami według różnych podań narodziła się w roku 1891. Wtedy cukiernik Józef Melzer poprosił swojego szefa, aby wskrzesić tradycję związaną z wypiekami dla biednych.

​Kolejka Parkowa Maltanka

Kolejka kursująca na terenie miasta Poznań popularnie zwana jest Maltanką. Zatrzymuje się na czterech różnych stacjach – Maltanka, Ptyś, Balbinka oraz Zwierzyniec. Ta ostatnia stacja znajduje się w pobliżu miejsca zwanego Nowe Zoo. Jest to drugi największy w Polsce ogród zoologiczny. Jeśli chodzi natomiast o historię związaną z kolejką to jej powstanie datuje się na rok 1956. Całość trasy mierzy prawie 4 kilometry i jest szczególnie uwielbiana przez najmłodszych. Kolejka kursuje od końca kwietnia do końca września każdego roku. Parowóz Borsig jest szczególnie ciekawym zabytkiem, który kursuje na tej trasie, ale jedynie w niektóre weekendy. Jest to szczególny pojazd, który wymaga tego, aby zacząć go uruchamiać bardzo wcześnie w nocy, aby nad ranem był gotowy do odjazdu na godzinę 10:00.

​Stary Browar

Pod nazwą Stary Browar w Poznaniu kryje się jedyne w swoim rodzaju centrum handlu i sztuki. Zostało ono otwarte w listopadzie 2003 roku. Warto zauważyć, że jest miejsce stanowi swoiste połączenie działalności komercyjnej wraz z artystyczną strefą dla mieszkańców i turystów. Idea, która przyświecała stworzeniu tego miejsca zakłada, że obiektów handlowych do galerii związanych ze sztuką musi być idealnie po połowie. Tak więc handel stanowi 50% całości, jak i sztuka również 50%. Warto odwiedzić to miejsce również z jednego względu – w całym budynku zostały postawione różnego rodzaju rzeźby oraz ciekawie wyglądające instalacje, które dodają specyficznego uroku. Zwiedzając Stary Browar warto przyjrzeć się też temu jak wygląda futurystyczny hotel Blow Up Hall 50 50, który znajduje się w tym obiekcie.

Dodaj komentarz