Projekty domów z katalogu czy projekt od architekta?

Projekty domów z katalogu czy projekt od architekta?

Znalezienie odpowiedniego projektu domu w katalogach firm projektowych, bardzo często może być wyjątkowo kłopotliwe. Alternatywnym, aczkolwiek zdecydowanie droższym rozwiązaniem będą projekty domów zamawiane bezpośrednio u architekta. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, wobec czego warto zwrócić na nieco więcej uwagi. Chodzi tutaj w końcu o to, aby wybrać rozwiązanie idealne dla siebie, dopasowane do swoich potrzeb. A w tym celu trzeba będzie poświęcić nieco więcej czasu na to, aby precyzyjnie określić potrzeby, oraz znaleźć projekty domów je spełniające.

Projekty domów z katalogu, ich wady i zalety

Zdecydowanie najprostszym rozwiązaniem na wejście w posiadanie projektu jest jego wybór z katalogu biura projektowego. Biur projektowych znajdziemy stosunkowo dużo, toteż i znalezienie projektu nie powinno być problematyczne. Szczególnie jeśli nie mamy żadnych specjalnych wymagań w tym zakresie. Oczywiście nie zawsze będzie to takie łatwe. Każdy projekt będzie dość różny pod wieloma względami. My zaś musimy w pierwszej kolejności czy interesują nas projekty domów piętrowe, czy też parterowe. Może też będzie odpowiadać nam projekt z poddaszem użytkowym. Musimy sobie dokładnie ustalić wszystkie tego typu kwestie, łączenie z ilością sypialni i ogólnym metrażem powierzchni użytkowej. Musimy także zwrócić uwagę na kwestię tego, co zawiera projekt, który kupujemy. Jednym z jego ważniejszych elementów będzie tutaj bowiem zgoda na wprowadzania zmian w projekcie. Jest to bardzo istotne w przypadku, kiedy mamy zamiar dokonywać zmiany w kupionym projekcie. Warto jednakże pamiętać, iż im więcej takich zmian, tym bardziej kosztowny będzie nasz projekt. W przypadku zbyt dużej ich ilości, warto jednak rozważyć projekt prosto od architekta, który od razu będzie dopasowany do naszych potrzeb.

Projekty domów zamawiane u architekta

Drugim rozwiązaniem będzie zamówienie projektu domu u architekta. Jest to opcja kosztowniejsza, bowiem projekty domów w katalogach z reguły są tańsze. Jednakże tutaj od razu dostajemy projekt dopasowany precyzyjnie do naszych potrzeb. Od samego początku ustalamy z architektem, jaki ma nasz przyszły dom być. Ile ma być pomieszczeń, jaki ma być metraż. Taki projekt wykonywany jest od razu z adaptacją w terenie naszej działki, czyli nie musimy się zajmować już zupełnie niczym. Co więcej, lokalny architekt od razu pomoże nam skompletować całą dokumentację niezbędną do uzyskania zgody na budowę. Po prostu płacimy za kompleksową usługę, a potem od razu startujemy z budową. Jest to bardzo wygodne, choć trzeba liczyć się koniecznością poniesienia nieco większych kosztów. W zamian jednak dostaniemy projekt wręcz idealnie dopasowany do naszych potrzeb.

Dodaj komentarz