Ekologiczne zamienniki produktów codziennego użytku

Ekologiczne zamienniki produktów codziennego użytku

Ekologiczny styl życia to już nie tylko modny trend wprowadzany do życia codziennego przez większość osób, ale także swego rodzaju samoświadomość pozwalająca przyczynić się nie tylko do ochrony środowiska naturalnego, ale także do weryfikacji ilości przedmiotów, które w życiu codziennym często wydają się niezbędne.

Kubki

Kawa na wynos to atrybut niemal każdego pracującego człowieka – to niestety wiążę się z postępującą ilością odpadów, z którymi środowisko naturalne nie jest w stanie sobie poradzić nawet przy pomocy najnowocześniejszych technologii. Rozwiązaniem w tym przypadku jest zakup specjalnego kubka wielokrotnego użytku (wykonanego na przykład z bambusa), który pozwoli się cieszyć kawą bez zanieczyszczania środowiska.

Butelki

W ostatnim czasie całkiem popularne stało się picie wody prosto z kranu bądź też instalacja specjalnych filtrów, które automatyczne oczyszczają taką wodę i sprawiają, że jest zdatna do picia. W związku z tym nabywanie wody mineralnej w plastikowych opakowaniach nie jest już tak nagminną praktyką, wciąż jednak bardzo często spotykaną. Jeżeli nie potrafimy zrezygnować z kupowania wody, ale tym samym nie chcemy przyczynić się do nadprodukcji plastiku, warto zainwestować w specjalne butelki czy też bidony wykonane ze szkła, które pozwolą nam na wielokrotne użycie jednego produktu – zamiast 12 butelek wody, można kupić jeden bidon.

Słomki

Plastikowe słomki to zmora niemal wszystkich kawiarni, restauracji i barów. Dodawane do drinków, lodów, kaw, soków – są właściwie wszędzie. Zanieczyszczają oceany i są zupełnie niepotrzebne – zamiast korzystać z oferowanych plastikowych wersji, można zaopatrzyć się w słomkę wielokrotnego użytku (szklaną czy też bambusową), która posłuży nam przez długi czas, a kiedy zapragniemy z niej zrezygnować, nie wyrządzimy środowisku żadnej krzywdy – słomki takie są całkowicie biodegradowalne.

Materiały papiernicze

Artykuły papiernicze występują w niezliczonych niemal ilościach, lecz w coraz częściej można spotkać firmy, które odchodzą od polityki nadprodukcji papieru i wykorzystują alternatywne źródła produkcji, dzięki czemu oferowane przez nich produkty są ekologiczne i pozyskane w naturalny sposób. Warto więc zwracać uwagę na opisy akcesoriów, które nabywamy.

Worki

Woreczki na żywność to wspaniała alternatywa dla setek tysięcy plastikowych torebek zaśmiecających środowisko naturalne. W większości supermarketów czy osiedlowych sklepów, warzywa i owoce wybieramy samodzielnie, nie ma więc potrzeby korzystania ze sztucznych worków, jeśli możemy wykorzystać  naturalnie wyprodukowane worki przyjazne naturze.

Siatki

Większe zakupy wymagają większych opakowań – to prawda, ale zamiast dopłacania za olbrzymią, plastikową torbę znajdującą się przy kasie, możemy przezornie zabrać z domu ekologiczną torbę bądź też specjalnie wykonaną siatkę, która zwiększa swój rozmiar wprost proporcjonalnie do ilości zakupów.

Szczoteczki

Znajdują się w każdej łazience w ilości co najmniej kilku, wymieniane z częstotliwością tygodni bądź miesięcy – szczoteczki do zębów. Warto zamienić te plastikowe na wersję bambusową, która nie tylko jest opcją przyjazną dla środowiska, ale także wegańską. Wytrzymuje o wiele dłużej niż zwykła szczoteczka, a dodatkowo jest w stu procentach biodegradowalna.

Dodaj komentarz