Skuteczne ćwiczenia na odchudzanie

Skuteczne ćwiczenia na odchudzanie

Założę się, że już obiło Ci się o uszy stwierdzenie, że żeby szybko schudnąć najlepiej jest połączyć ćwiczenia fizyczne z odpowiednią dietą. Niestety z własnego doświadczenia jednak wiem, że nie zawsze mozolnie wykonywane ćwiczenia mogą przynieść zamierzony skutek. Sam pamiętam jak ćwiczyłem miesiącami na siłowni i dosłownie nie widziałem żadnego rezultatu. Jeśli nie chcesz, aby Ciebie spotkał taki los, to koniecznie przeczytaj ten artykuł i zastosuj zawarte w nim rady.

Oto przed tobą cztery proste sposoby, aby ćwiczenia na odchudzanie były skuteczniejsze:

1. Przyspiesz

Kolejny bardzo prosty sposób na to, żeby Twoje ćwiczenia były bardziej intensywne i skuteczne. Wystarczy, że zaczniesz robić to samo, ale szybciej. Szybsza jazda na rowerze, szybsze bieganie itd. Niezależenie jakie ćwiczenie wykonujesz: pływanie, bieganie, jazda na rowerze, zawsze możesz je przyspieszyć.

Dzięki temu nie tylko wysiłek będzie intensywniejszy, ale też cały czas będzie poprawiała się wytrzymałość Twojego organizmu. Stopniowo ćwiczenie coraz szybciej i szybciej da Ci więcej efektów i rozwinie szybciej mięśnie, niż ćwiczenie cały czas w tym samym „normalnym” tempie.

2. Różnorodność

Tak to już jest, że człowiekowi bardzo łatwo popaść w pewną rutynę ćwiczeń. W ciągu tygodnia robimy ćwiczenia siłowe, w weekendy biegamy/jeździmy na rowerze przez godzinę itd. Z czasem tak bardzo przyzwyczajanym się do tych ćwiczeń, że i nasz organizm się na nie uodparnia.
Tak to prawda. Nasz organizm może się przyzwyczaić do wysiłku i z czasem po prostu przestanie reagować na niektóre z ćwiczeń.

Dlatego właśnie tak ważna jest różnorodność ćwiczeń. Nasze mięśnie nie przyzwyczaiły się do jednego rodzaju wysiłku. Mało tego. Jeśli ćwiczysz tylko w jeden sposób to i jedynie niektóre partie mięśni są ćwiczone, a nie całe ciało. W rezultacie więc zaniedbujesz po części jedne partie mięśni, żeby ćwiczyć (i to nie najlepiej) inne. Skutki tego są takie, że ćwiczysz miesiącami, a efektów nie widać albo są bardzo marne.

Dodatkowym plusem różnorodności ćwiczeń jest fakt, że nie znudzą Ci się one tak szybko. Zawsze jest fajnie robić coś nowego, pobiec w inne miejsce albo zastosować nową technikę ćwiczeń. To sprawi, ze ćwiczenie samo w sobie nie będzie takie nudne.

DO ZROBIENIA?

Sprawa jest bardzo prosta. Jeśli do tej pory podnosiłeś ciężary leżąc na poziomej ławeczce, to spróbuj teraz podnosić na pochyłej. Jeśli do tej pory biegałeś jakiś prosty odcinek, to może zacznij biegać pod górkę albo najlepiej zacznij jeździć na rowerze albo pływać. Innymi słowy staraj się przynajmniej raz na dwa miesiące zmienić sposób ćwiczenia tak, żeby wszystkie mięsnie Twojego Ciała były regularnie angażowane.

3. Zrób sobie pod górkę

Jeśli tylko masz taką możliwość to część Twoich ćwiczeń aerobowych powinna odbywać się pod górkę. Wjeżdżanie bieganie pod górkę to doskonałe ćwiczenie, które pozwolą wznieść się twojemu organizmowi na wyższy poziom. Taki rodzaj ćwiczenia nie tylko bardziej angażuje mięsnie nóg, ale również „ćwiczy” Twoje serce dzięki czemu jest wydolniejsze.

Pamiętaj, że jeżeli nie czujesz zmęczenia po ćwiczeniach to znaczy, że wysiłek był niewystarczający, a ćwiczenia zbyt mało intensywne. Musisz cały czas pchać swój organizm do przodu i zwiększać jego wytrzymałość i siłę. Bez zwiększania intensywności/długości wysiłku ćwiczenia nie będą nawet w połowie tak efektywne jakby mogły być.

DO ZROBIENIA

Znajdz sobie jakieś utrudnienie ćwiczenia. Przykładowo na trasie Twoich przejażdżek rowerowych powinna być jakaś górka, na którą trudno podjechać. Albo jeśli jeździsz na rowerze stacjonarnym, to możesz ustawić sobie co jakiś czas większe obciążenie na chwilę, zupełnie jak podjeżdżając pod górkę.

4. Zwiększ obciążenie

Kiedy się bardziej męczysz? Niosąc ciężki plecak czy niosąc małą torbę? Oczywiście, że niosąc duży plecak. W zawiązku z tym, jeśli chcesz sprawić, aby twoje ćwiczenia były jeszcze skuteczniejsze, to dodaj sobie trochę ciężaru. Przykładowo są do kupienia w sklepach specjalne pasy obciążające albo tzw. “makarony” do pływania.

Takie „makarony” wspaniale sprawdzają się jako dodatkowe obciążenie podczas pływania. Wystarczy, że zaczepisz je sobie wokół nóg i nagle opór wody spowoduje, że dużo Ciężej będzie Ci pływać.

Generalnie jednak przed zastosowaniem jakichkolwiek obciążeń podczas ćwiczeń aerobowych tkaich jak bieganie, zalecam konsultacje z lekarzem. Zawsze lepiej dowiedzieć się czy Twoje stawy nie ucierpią za bardzo, gdy dorzucisz im dodatkowe obciążenie. Nie chcesz przecież niszczyć sobie zdrowia.
Jeśli chodzi o pływanie to tutaj masz zielone światło co do dodatkowych obciążeń. Woda i tak wystarczająco odciąża stawy, więc nie ma obawy (najlepiej jednak i tak skonsultuj się z lekarzem).

Podsumowanie

Jak widzisz jest kilka prostych sposobów na to, żeby Twoje ćwiczenia na schudnięcie były skuteczniejsze. Pamiętaj, że jeśli chcesz, aby ćwiczenia były naprawdę skuteczne, to cały czas musisz przesuwać granicę swojej wydolności. Tylko dzięki większemu wysiłkowi z treningu na trening Twoje mięsnie będą większe, a tkanka tłuszczowa będzie się spalała szybciej.

Najlepiej teraz po prostu zwiększ ćwiczenia, które robisz o 10%. To nie dużo a jednak zawsze dodatkowy bodziec dla Twojego organizmu, aby się szybciej rozwijał. Poćwicz w taki sposób przez tydzień. Zamiast biegać 5 kilometrów przebiegnij 5,5. Zamiast jeździć 10 kilometrów, jedź 11 i jeszcze zalicz jakąś górkę po drodze, dla dodatkowego wysiłku. Zobaczysz, że jeśli będziesz stosować tą radę, to w krótkim czasie zauważysz odczuwalne polepszenie się Twojej kondycji i szybsze chudnięcie.

Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić. Jeżeli do tej pory obce były dla Ciebie wszelkie ćwiczenia fizyczne, to najpierw odwiedź lekarza, który Cię zbada i powie Ci, co możesz robić a co nie. Inaczej narażasz się na niepotrzebne kontuzje i problemy zdrowotne.

Dodaj komentarz