Systemy deskowań

Systemy deskowań

Systemy deskowań, zwane także szalunkami, są niezbędnym elementem podczas wylewania betonowych elementów budowlanych, np. fundamentów, stropów, schodów oraz takich konstrukcji jak nadproża, wieńce lub cokoły ogrodzeń.
Jest to forma służąca do nadania zastygającemu betonowi odpowiedniego kształtu oraz jego podtrzymywania podczas tego procesu.

Chociaż szalunki są konstrukcją tymczasową, są niezwykle ważne dla całego procesu budowy. Staranność ich wykonania wiąże się wprost z solidnością ostatecznej konstrukcji.

Deskowania wykonywane są zwykle z niskiej jakości drewna. Ich wykonanie jednak jest pracochłonne, dlatego coraz częściej są to wykonane ze sklejki drewnianej, płyty trójwarstwowej i stalowych elementów systemy, nadające się do deskowania wykopów, ścian, stropów i innych zastosowań.

Zaletą systemów deskowań jest możliwość ich wynajęcia; znajdują zastosowanie nie tylko na placach budowy, ale również podczas prac kanalizacyjnych lub przemysłowo-inżynieryjnych.

Najczęściej stosowane w budownictwie są szalunki stropowe oraz przeznaczone do wykopów.

Szalunki stropowe – czyli inaczej: deskowania stropowe. Wykorzystuje się je przy wykonywaniu stropów żelbetowych. Wymagają wyjątkowo starannego przygotowania z uwagi na duży ciężar, który mają podtrzymywać.

Deskowanie stropowe składa się z takich elementów jak:
– wodoodporna płyta trójwarstwowa lub sklejka, na którą wylewa się beton,
– dźwigary drewniane,
– głowice krzyżowe, zabezpieczające dźwigary,
– stropowe podpory stalowe, stabilizowane trójnogami. Dla większej trwałości rury tworzące podpory poddane zostają ocynkowaniu.

Elementy drewniane oraz ze sklejki impregnuje się, dzięki czemu są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Wykorzystując systemy szalunkowe, łatwiej jest uzyskać gładki i równy strop, jednocześnie oszczędzając czas poświęcany zazwyczaj na budowę deskowania.

Szalunki do wykopów – pełnią przede wszystkim funkcję zabezpieczającą wykopy budowlane oraz liniowe przed osypywaniem się ziemi. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa robotnikom, jak również zapobieganie uszkodzenia sąsiedztwa wykopu, które może zostać uszkodzone przez osuwający się grunt.
Deskowania wykopów są wymagane przez prawo, również przy takich pracach, jak roboty kanalizacyjne, wodne, a także związane z przemysłem drogowo-inżynieryjnym.

System szalunków do wykopów składa się z następujących elementów:
– płyty aluminiowe,
– łączniki, również wykonane z aluminium,
– stalowe rozpory.

Szalunki do wykopów muszą być dobrane do głębokości powstałego wykopu oraz parcia gruntu. Z tego powodu na rynku dostępne są deskowania oraz całe systemy cechujące się różnymi wymiarami, wagą oraz rozstawą. Ponadto możliwe jest łączenie segmentu, co umożliwia dopasowanie deskowania do długości wykopu oraz dostosowanie całego systemu do specyfiki danych robót.

Dodaj komentarz