Ubezpieczenie OC – jakie są warunki posiadania?

Żelazo w diecie – jakie produkt zawierają najwięcej tego składnika mineralnego?

Ogólne warunki ubezpieczenia OC komunikacyjnego muszą pozostawać w zgodzie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych. Kierowcy czują instynktowną niechęć przed lekturą ustawy… a szkoda, bo jej znajomość oraz znajomość OWU pomogłaby uniknąć wielu przykrych konsekwencji. Postaraliśmy się rozwiązać ten problem za Was, drodzy kierowcy. Poniżej znajdziecie przedstawione najważniejsze punkty ustawy.

Kogo dotyczy ustawa?

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nakłada powinność wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej na właścicielach pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w Polsce. Nie tylko samochodów osobowych – również motocykli, ciężarówek i innych.

Przed czym chroni ubezpieczenie OC?

Jak sama nazwa mówi, polisa ta chroni odpowiedzialność cywilną ubezpieczonego. A mówiąc po ludzku – przed finansowymi skutkami szkód przez niego spowodowanymi w związku z ruchem pojazdów (a więc również parkowanie, otwieranie drzwi przy wsiadaniu i wysiadaniu – nie tylko jeździe). Poszkodowanym zostanie wypłacone odszkodowanie z polisy OC sprawcy do określonych sum gwarancyjnych, które wynoszą:

5 milionów euro za szkody na osobach
1 milion euro za szkody na mieniu

na jedno zdarzenie bez względu na liczbę poszkodowanych.

Dużo to czy mało? Na pierwszy rzut oka sporo, natomiast jeśli uświadomimy sobie, że wskutek wypadku poszkodowanemu trzeba z polisy pokryć szkody materialne, rehabilitację, dożywotnią rentę, to nagle okazuje się, że sumy gwarancyjne jednak nie robią aż takiego wrażenia.

Ubezpieczenie OC nie chroni natomiast:

samego ubezpieczonego – przed szkodami materialnymi i osobowymi;
przed konsekwencjami szkód spowodowanych umyślnie lub pod wpływem środków odurzających – to znaczy odszkodowanie zostanie wypłacone, ale zakład ubezpieczeń zastosuje regres (czyli będzie dochodził zwrotu wypłaconych pieniędzy od ubezpieczonego).

Na jaki okres zawiera się polisę OC?

Poza nielicznymi wyjątkami (np. pojazd zabytkowy, samochód sprowadzany z zagranicy i dopiero szykowany do rejestracji, pojazd zarejestrowany czasowo) polisę OC zawiera się na okres pełnych 12 miesięcy. Ubezpieczenie OC automatycznie odnawia się na kolejny rok… chyba że wcześniej umowa została wypowiedziana.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC może mieć miejsce, gdy:

obecna polisa OC dobiega końca – a nie chcemy kontynuować ubezpieczenia w dotychczasowym zakładzie, bo znaleźliśmy tańszą ofertę;
kupujemy samochód i nie chcemy kontynuować ubezpieczenia poprzedniego właściciela;
wyrejestrowaliśmy samochód, bo albo został skradziony, albo jest zezłomowany. Należy wówczas przekazać zakładowi ubezpieczeń zaświadczenie o wyrejestrowaniu samochodu, wydane przez wydział komunikacji.
Co grozi za brak ważnego OC?

Ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach wymusza ciągłość polisy OC. Dlatego też za brak ubezpieczenia kierowcy grożą drakońskie grzywny, które dla właścicieli samochodów osobowych od stycznia 2013 roku wynoszą:

640 złotych, jeśli przerwa trwa nie więcej, niż 3 dni;
1600 złotych, jeśli przerwa trwa między 4 a 14 dni;
3200 złotych, jeśli przerwa jest dłuższa niż 14 dni.

Dotyczy to również sytuacji, gdy samochód nie jest używany.

W artykule wykorzystaliśmy zdjęcie książki „Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych” autorstwa Jaromira Miaskowskiego, Krzysztofa Niezgody, Piotra Skawińskiego. Zdjęcie znaleźć można na stronie ksiegarnia.pwn.pl.

Dodaj komentarz