Z jakiej odmiany kamienia warto wykonać nagrobek?

Z jakiej odmiany kamienia warto wykonać nagrobek?

Niemalże każdy człowiek w pewnym momencie swojego życia będzie musiał zmierzyć się z bolesną stratą, czyli z utratą kogoś bliskiego. Jeżeli właśnie znalazłeś się w takiej sytuacji, to normalne, że jest ona trudna i póki co nie wiesz, jak sobie z nią właściwie poradzić. Musisz jednak znaleźć w sobie na tyle dużo siły, by od razu zająć się pewnymi formalnościami. A jedną z tych najtrudniejszych rzeczy do wykonania stanie się dla ciebie wybór nagrobka, gdyż to właśnie on w kolejnych latach będzie przypominać ci zawsze o zmarłym. Tę decyzję powinieneś więc podjąć stosunkowo szybko, by już więcej o niej nie myśleć. Popatrz zatem właśnie teraz na różne nagrobki i przede wszystkim zdecyduj, z jakiego typu kamienia wykonasz jeden z nich. Jego rodzaj wpłynie bowiem na wytrzymałość i ogólną jakość pomnika. Musisz dokładnie go przemyśleć, analizując różne warianty.

Wbrew pozorom nagrobków nie wykonuje się wyłącznie z granitu czy marmuru. Coraz częściej tworzy się je z zupełnie innych materiałów, w tym także tworzyw w pełni naturalnych oraz konglomeratów kwarcowych. Wybór jest olbrzymi. Dawniej najczęściej używanym materiałem było lastriko, jednak dziś polskie społeczeństwo coraz mocniej zwraca się w stronę kamieni naturalnych. Cechuje je bowiem wysoka wartość estetyczna oraz niebagatelna i niepodważalna trwałość. Pamiętaj jednak, że sam rodzaj kamienia też ma olbrzymie znaczenie. A do wyboru zawsze otrzymasz trzy jego podstawowe odmiany, czyli marmur, granit oraz piaskowiec. A który z nich okaże się najlepszy?

Takim pierwszym wyborem zwykle jest granit. W Polsce to właśnie z tego materiału wykonuje się bowiem powszechnie używane i stosunkowo tanie nagrobki. Granit wykazuje się imponującą trwałością. Głównie z tego powodu wykonywane z niego pomniki wciąż cieszą się olbrzymią popularnością. Są odporne na zarysowania i inne możliwe uszkodzenia mechaniczne. Dobrze znoszą też skrajnie zróżnicowane warunki pogodowe, czyli wysokie oraz niskie temperatury, wiatr, promieniowanie słoneczne oraz opady śniegu czy deszczu. Granit idealnie odnajduje się właśnie w naszym rejonie geograficznym. Jeżeli więc nie chcesz już dłużej szukać dobrego materiału, właśnie go znalazłeś.

Powoli odchodzi się natomiast od używania marmuru. Co prawda wygląda on okazale, ale ma tę podstawową wadę, iż nie jest odporny na działanie czynników atmosferycznych. Jako że marmur jest skałą wapienną, pod wpływem różnych czynników może ulegać erozji, która zaczyna go dosłownie zżerać, aż ostatecznie całkowicie go niszczy. Nagrobek z marmuru raczej nie przetrwa kilkudziesięciu lat. Nierzadko już po dziesięciu latach będzie nadawać się wyłącznie do wymiany. Inne kamienie naturalne też nie są lepsze, gdyż zwykle bywają bardzo wymagające pod względem pielęgnacji. Wniosek jest prosty – nagrobki najlepiej wykonywać po prostu z granitu.

Dodaj komentarz