Zatkane ucho – najczęstsze przyczyny i metody walki

Zatkane ucho – najczęstsze przyczyny i metody walki

Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie są najczęstsze przyczyny zatkanego ucha. Nie ma się temu co dziwić, bo zatkane ucho jest przypadłością, która dotyka naprawdę wielu osób. Dobrze byłoby więc zdawać sobie sprawę z tego, co najczęściej powoduje tę uciążliwą dolegliwość. Warto także poznać skuteczne sposoby walki z zatkanym uchem. Okazuje się, że jest ich sporo. W niektórych przypadkach, niezbędna jest jednak konsultacja z lekarzem.

Jakie są przyczyny i objawy zatkanego ucha?

Zatkane ucho to tak naprawdę kilka dokuczliwych objawów, które powodują znaczący dyskomfort u osoby, która doświadcza tego problemu. Najbardziej charakterystyczne dla zatkanego ucha jest pogorszenie słuchu, najczęściej jednostronne. Rzadko kiedy zdarza się tak, że zatyka się jednocześnie jedno i drugie ucho. Niekiedy, zatkane ucho może objawiać się również uciążliwymi szumami usznymi. Dobrze byłoby mieć świadomość tego, jakie są najpowszechniejsze przyczyny tego problemu. Okazuje się, że zatkane ucho może być powodowane przez:

  • czop woskowinowy zalegający w przewodzie słuchowym
  • zapalenie skóry
  • zalanie ucha wodą
  • zapalenie ucha
  • nieżyt nosa

W zależności od tego, jaka jest przyczyna zatkanego ucha, walka z tym problemem może być różna. Niekiedy objawy ustępują samoistnie, dlatego wystarcza cierpliwość. Często jednak trzeba jednak zastosować domowe bądź specjalistyczne metody leczenia.

Jak walczyć z zatkanym uchem?

Przede wszystkim, chcąc poszerzyć wiedzę w tym temacie przeczytaj artykuł na: https://www.geers.pl/blog/slyszenie-i-utrata-sluchu/jak-odetkac-zatkane-ucho/. Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób skutecznie walczyć z zatkanym uchem. Na tak postawione pytanie nie da się jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Bardzo wiele zależy bowiem od przyczyny. Jeżeli jest nią stan zapalny, trzeba go oczywiście wyleczyć. Jeśli ucho zostało zalane wodą, wymaga dokładnego wysuszenia. Jeśli zaś przyczyną nagłego pogorszenia słuchu jest zalegający w kanale słuchowym czop woskowinowy, trzeba się go pozbyć. Wśród domowych metod walki z zatkanymi uszami wyróżnić można między innymi płukanie wodą utlenioną, jak również ciepłe kompresy. Można także spróbować preparatów z apteki, które rozpuszczają woskowinę. Zmiękczona woskowina zdecydowanie łatwiej daje się zaś usunąć. Nie należy jednak używać do tego celu patyczków kosmetycznych, bo możemy uszkodzić sobie słuch. Jeżeli domowe sposoby nie pomagają, należałoby udać się do lekarza. Najlepiej pójść do laryngologa, który będzie wiedział co robić. Po postawieniu diagnozy wdroży on skuteczne leczenie, które zapobiegnie dalszemu pogłębianiu się problemu. W niektórych przypadkach konieczne okaże się zastosowanie antybiotyku. Czasami niezbędne mogą okazać się specjalistyczne badania w celu ustalenia dokładnej przyczyny.

Dodaj komentarz